CUPA HUNGAROSPA – 2015

In week-end-ul 24-25 octombrie 2015, la Hajdúszoboszló, in Ungaria, a avut loc Cupa Hungarospa, concurs de traditie in calendarul competitional al Ungariei si al Europei.

La start au fost prezente 45 de cluburi din 7 tari: Ungaria, Cehia, Romania, Serbia, Slovacia, Slovenia si Ucraina, ce au inscris in concurs un numarul de peste 500 de copii, de la 9 la 17 ani.

Echipa clubului CSM Brasov a fost compusa din Paul CABUZ, Cosmina TOMELE, Miruna ZAMFIROIU, Karina ARDELEAN si Bogdan TEODORESCU – sportiv legitimat la CSM Baia Mare, aflat insa in pregatire la CSM Brasov, sub indrumarea dnei. antrenor Gabriela MICLE, si Diana PRISACARIU, Ilinca COJOCARU, Alexandra MATICIUC, sportivele dlui. antrenor Remus DRAGOMIR.

Competitia a fost una de inalta valoare, atat prin nivelul ridicat de pregatire al participantilor, cat si al numarului mare de sportivi si cluburi ce au participat la start.

Desi cu un numar mic de sportivi participanti (doar 8), clubul brasovean s-a clasat pe locul 22 din 45 de cluburi (unele ce au adus la start cate 30 de copii).

Copiii nostri au aratat din nou ca pot concura la nivel international fara a avea nicio emotie, din contra, avand evolutii din ce in ce mai bune.

Avem in Brasov o traditie in ce priveste inotul, avem copii care muncesc zi de zi cate 3 ore la antrenamente, 6 zile pe saptamana … avem parinti care ne sunt alaturi si care sustin eforturile copiiilor, prin propriile eforturi financiare (uneori peste puterile lor) … toate astea ne „obliga” intr-un anume fel sa fim mereu in top, sa ne bucuram de reusitele lor, sa fim alaturi de ei in caz de infrangere, sa ii invatam ca prin munca vor reusi sa ajunga tot mai sus.” declara dna. antrenor Gabriela MICLE.

Inotatorii brasoveni au avut si de aceasta data o comportare impecabila, reusind multiple clasari pe podium, cat si in preajma lui.

Astfel:

Bogdan TEODORESCU – categoria juniori 1998

Locul 1 la 100m bras

Locul 3 la 100m fluture

Locul 4 la 100m liber

Locul 4 la 100m spate

Paul CABUZ – categoria cadeti 2002

Locul 2 la 100m spate

Locul 8 la 100m liber

Locul 11 la 100m bras

Locul 11 la 100m fluture

Diana PRISACARIU – categoria cadeti 2002

Locul 25 la 100m spate

Locul 27 la 100m liber

Locul 32 la 100m bras

Locul 18 la 100m fluture

Cosmina TOMELE – categoria cadeti 2002

Locul 15 la 100m liber

Locul 13 la 100m bras

Locul 15 la 100m spate

Ilinca COJOCARU – categoria cadeti 2003

Locul 12 la 100m spate

Locul 17 la 100m liber

Locul 21 la 100m bras

Locul 17 la 100m fluture

Miruna ZAMFIROIU – categoria cadeti 2003

Locul 22 la 100m spate

Locul 18 la 100m liber

Locul 26 la 100m bras

Locul 24 la 100m fluture

Karina ARDELEAN – categoria copii 2004

Locul 19 la 100m spate

Locul 19 la 100m liber

Locul 25 la 100m bras

Locul 23 la 100m fluture

Alexandra MATICIUC – categoria copii 2004

Locul 2 la 100m bras

Locul 2 la 100m liber

Locul 5 la 100m spate

Va multumim pentru sustinere!

1. copiii clubului CSM Brasov2. bogdan teodorescu3. paul cabuz si antrenoarea gabriela micle4. alexandra maticiuc

Articole din aceeași categorie:

Comments

comments

Leave a Reply