Saptămânal pe hârtie, zilnic pe internet

Dezvoltarea culturală, turistică și economică a Brașovului, încotro?

Dezvoltarea culturală a orașului într-un mod gradat și sustenabil va duce cu siguranță și la dezvoltare turistică, respectiv economică. Dacă ne uităm astăzi la Sibiu, la faptul că a fost Capitală Culturală Europeană, putem observa că turismul a crescut considerabil. Astfel ne dăm seama că dezvoltarea culturală a Brașovului trebuie să se înscrie în obiectivele strategice ale orașului nostru. Brașovul a pierdut de două ori competiția de Capitală Culturală Europeană și cu această ocazie am pierdut două mari oportunități de afirmare pe plan național și European ca centru cultural cu o proprie identitate. Cred că cei responsabili din administrația locală a Brașovului cu dezvoltarea culturală a orașului nostru ar fi putut să se uite cu multă atenție la cum a procedat Sibiul când a devenit Capitală Culturală Europeană în 2007. Uitându-ne la câteva cifre, putem vedea ca în Sibiu s-au alocat sume importante pentru dezvoltarea infrastructurii orașului cât și a ofertei culturale. Avand în vedere că Sibiul în 2007 avea un buget local de aproximativ 90 milioane Euro, s-a decis alocarea de către Primărie a sumei de 8.5 milioane de Euro pentru dezvoltarea și modernizarea infrastructurii, a obiectivelor turistice și culturale ale orașului. În consecință Sibiul a decis să investească strategic în AEROPORT, construind un nou terminal, în reabilitarea centrului istoric, în imbunătățirea transportului public, a sistemului de alimentare cu apă și a muzeelor. Ca urmare a investițiilor în a deveni Capitală Culturală Europeană, Sibiul s-a plasat pe o nouă traiectorie de dezvoltare socio-culturală și economică tranformându-se într-un adevărat oraș European și un motor de dezvoltare economică în regiunea Centru a României. Dacă ne uităm astăzi la Cluj, la cum a reușit să obțină titulatura de Capitală Europeană a Tineretului în 2015 și să organizeze două festivaluri de muzică internațională pentru tineri ce strâng anual sute de mii de turiști din țară și din toată lumea, putem să ne dăm seama ca viața culturală a unui oraș este esențială pentru creearea unui mediu dinamic, propice dezvoltării tinerilor. Pentru mine dezvoltarea economică a Brașovului este clar legată și de dezvoltarea culturală a acestuia. Din păcate turiștii care ne vizitează orașul nu vin la noi pentru că avem o viață culturală deosebită. Și mai trist este faptul că majoritatea brașovenilor alocă mai puțin de 10 lei pe lună pentru oferta slabă a evenimentelor culturale din Brașov. Unul din principalele obiective ale Brașovului trebuie să fie construirea unei săli polivalente în care să se poată aduna mii de persone la un festival internațional de jazz, teatru și alte evenimente culturale de anvergură. Având ca referință identitatea multiculturală a Brașovului, eu văd dezvoltarea comunității noastre pe baza unei politici Europeane având ca fundație dezvoltarea infrastructurii, a vieții culturale și sportive, iar ca forță motoare să fie tânăra generație.

Costel Mihai, candidat PMP la Primăria Braşov Cod Unic AEP 21160059

Abonează-te la newsletter
Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.
You can unsubscribe at any time
Comentarii
Loading...