Doi turiști și un salvamar au murit înecați pe litoral astăzi, la Eforie Nord și la Saturn. Pe plaje a fost arborat steagul roșu din cauza valurilor și a curenților puternici

Primul turist și-a pierdut viața în această dimineață, în stațiunea Saturn. I s-au aplicat manevrele de resuscitare dar nu a mai putut fi salvat. Acesta intrase în apă deși era arborat steagul roșu, care arată că înotul este interzis.
“Pompierii militari au fost solicitaţi de salvamarii din staţiunea Saturn să intervină pentru acordarea primului ajutor unui bărbat scos din mare de aceştia. Au fost alocate şenilata, o ambulanţă SMURD, precum şi elicopterul SMURD. Victima, un bărbat de 22 de ani, se afla în stop cardio-respirator”, au declarat reprezentanții ISU Dobrogea pentru News.ro.
La Eforie Nord, un turist în vârstă de 28 de ani a fost tras de curenții puternici în larg. Un salvamar a încercat să intervină și să îl salveze, însă în final, ambii bărbați au murit înecați. Gelu Vătămănescu, coordonatorul salvamarilor din Eforie Nord, a declarat la Digi24: “Un salvamar a intrat în mare după bărbat, iar când a ajuns în preajma lui a încercat să-i dea tubul, să-l asigure. În acel moment, panicat, turistul s-a agățat de salvator și l-a tras la fund. A mai intervenit un salvamar, dar când a ajuns era prea târziu”.

Starea celor cinci români răniți în accidentul din Bulgaria și transferați ieri în România este în continuare gravă, dar stabilă. Potrivit reprezentanților Spitalului Floreasca, trei sunt internați la ATI, iar ceilalți doi în saloane postoperatorii

Reprezentanții Spitalului Clinic de Urgență București – Floreasca au transmis noi detalii despre românii răniți în accidentul din Bulgaria. Potrivit acestora, cei cinci pacienți transferați în cursul după-amiezii de sâmbătă se mențin în stare gravă, dar sunt stabili din punct de vedere al funcțiilor vitale.
Dintre cei 5 pacienți:
Trei sunt internați în Secția de Terapie Intensivă, necesitând măsuri specifice acestei secții;
Doi sunt internați în saloane postoperatorii (terapie intensivă intermediară).
“Echipele multidisciplinare compuse din medici de terapie intensivă, chirurgie generală, ortopedie, neurochirurgie îi supraveghează permanent pe acești pacienți, adaptând tratamentul în funcție de evoluția lor, inclusiv intervenții chirurgicale în zilele care urmează“, au mai precizat medicii de la Floreasca.
Reamintim că în noaptea dintre vineri și sâmbătă, un autocar înmatriculat în România, cu 25 de persoane la bord, a fost implicat într-un accident rutier în Bulgaria între satul Kutsina şi Polikraishte (Regiunea Veliko Tarnovo). În urma tragicului eveniment trei români și un cetățean turc au decedat.

Patru români au murit într-un grav accident rutier în Bulgaria, în care a fost implicat un autocar înmatriculat în România, la bordul caruia se aflau 25 de pasageri. Alți cinci români sunt internați în spital în Bulgaria și urmează a fi transferați la Spitalul Floreasca din Capitală

Departamentul pentru Situații de Urgență informează că un autocar înmatriculat în România, cu 25 de persoane la bord, a fost implicat într-un accident rutier în Bulgaria între satul Kutsina şi Polikraishte (Regiunea Veliko Tarnovo). În urma tragicului eveniment care s-a produs azi noapte, în jurul orei 01:30, patru români au decedat.
Într-o intervenție telefonică la Digi24, Raed Arafat a declarat, că IGSU a trimis o echipă de evaluare la fața locului. Toți cei cinci pacienți români vor fi transferați la București. ”Trei elicoptere vor zbura către Bulgaria, pentru a-i aduce la Spitalul Floreasca”, a declarat Arafat.
Comunicatul IGSU:
În această dimineață, în jurul orei 01:30, un autocar înmatriculat în România, la bordul caruia se aflau 25 de pasageri, dintre care 7 cetățeni turci, iar restul români, a fost implicat intr-un accident rutier în Bulgaria.

Advertisement
Accidentul s-a produs între satul Kutsina şi Polikraishte ( Regiunea Veliko Tarnovo).
Conform datelor preliminare, din cei 25 de pasageri de naționalitate română și turcă, 9 sunt internați într-o unitate spitalicească din Bulgaria. În urma tragicului eveniment, 4 români au fost declarați decedați.
La nivelul Departamentului pentru Situații de Urgență s-a decis trimiterea unui elicopter SMURD, de la Punctul de Operare Aeromedicală București care s-a deplasat în Bulgaria cu o echipă medicală din cadrul Spitalului Clinic de Urgență București – Floreasca în vederea evaluării și planificării unei eventuale preluări și transport de pacienți către România. Totodată, în funcție de evoluția situației, alte 3 elicoptere sunt pregătite pentru a fi trimise în Bulgaria, în scopul evacuării pacienților români.
De asemenea, consulul României in Bulgaria se află la unitatea spitalicească unde sunt internați pacienții români.
La acest moment, echipa medicală din România evaluează din punct de vedere medical starea pacienților, alături de echipa medicală bulgară.

O balenă beluga (subspecie de delfin) a ajuns în râul Sena, la 70 de kilometri de Paris. Specialiștii transmit că mamiferul, al cărui habitat este mai des în zonele arctice, pare să fie subponderal și trebuie hrănit pentru a fi salvat

Experții spun că exemplarul observat în Sena pare să fie subponderal, iar pielea acestuia a suferit schimbări. Balena a fost observată pentru prima dată marți în râul care curge prin capitala Franței spre Canalul Mânecii, la aproximativ două luni de la apariția altui mamifer marin de mari dimensiuni în Sena, o balenă ucigașă. Oficialii nu au precizat dimensiunea exactă a mamiferului, dar o astfel de subspecie de delfin poate ajunge până la 4 metri lungime.
Autoritățile franceze au urmărit traseul urmat de delfin pe tot parcursul zilei pentru a-i evalua starea de sănătate pe care o consideră acum ca fiind “îngrijorătoare”. Mamiferul a ajuns între barajele Poses și Saint-Pierre-la-Garenne, la aproximativ 70 de kilometri nord-vest de Paris și nu este clar cum a urcat atât de mult pe Sena.
“Mediul nu este foarte primitor pentru mamiferul marin. Sena este foarte poluată, iar cetaceele sunt extrem de sensibile la zgomot”, a declarat Lamya Essemlali, directorul unei organizații guvernamentale non-profit de conservare a vieții marine.
Directorul adjunct al Grupului de Cercetare al mamiferelor marine din Franța a declarat că beluga “a petrecut foarte puțin timp la suprafața apei” și pare să aibă o capacitate pulmonară bună. A precizat însă că salvatorii se străduiesc să ghideze balena către gura de vărsare a Senei, în Marea Mânecii.
La sfârșitul lunii mai, o balenă ucigașă a fost găsită moartă în Sena, între Le Havre și Rouen. Mamiferul a rămas blocat în râu și nu a reușit să se mai întoarcă în ocean, în ciuda încercărilor autorităților de a-l ghida. Beluga, este o specie protejată care trăiește cel mai des în apele reci de la Polul Nord.