“Trump a fost ales să guverneze Statele Unite, nu să guverneze lumea”.
Președintele Braziliei, Luiz Inácio Lula da Silva, l-a acuzat joi pe omologul său american, Donald Trump, că încearcă să se impună ca un “împărat al lumii” și i-a cerut să respecte suveranitatea altor națiuni. Într-un interviu acordat postului de radio local Radio Tupi, Lula a declarat: “Democrația câștigată după Al Doilea Război Mondial este un exemplu al celei mai bune guvernări pe care am avut-o în ultimii 70 de ani, dar Trump, prin modul său de a acționa, încearcă să pozeze ca împărat al lumii”.