Viktor Orbán intensifică măsurile împotriva ONG-urilor și mass-media finanțate din SUA: “Protejăm suveranitatea Ungariei”
Într-o mișcare controversată, premierul ungar Viktor Orbán a anunțat planuri de a interzice organizațiile neguvernamentale (ONG) și instituțiile mass-media care primesc finanțare din partea Statelor Unite, în special cele susținute în timpul administrației Biden. Orbán a subliniat că aceste entități reprezintă o amenințare la adresa suveranității naționale și a promis măsuri legislative pentru a le elimina.