Banca Angliei a crescut dobânda de referință cu încă +0,5%, până la 2,25%. Precizează că va continua să “răspundă în forță” pentru a ține sub control inflația și estimează că economia Marii Britanii se va micșora cu 0,1% în al treilea trimestru

Banca Angliei a majorat astăzi dobânda de referință la 2,25%, de la 1,75%. Anticipează o inflație de 11% în luna octombrie, sub nivelul record de 13,3% raportat luna trecută, înainte ca Liz Truss să câștige cursa pentru conducerea Partidului Conservator și să devină premier. Banca centrală mai estimează că inflația va rămâne la un nivel de peste 10% pentru încă câteva luni.
“În cazul în care perspectivele sugerează presiuni inflaționiste mai persistente, inclusiv din cauza cererii mai puternice, Comitetul va răspunde în forță, după caz”, a transmis Banca Centrală a Angliei într-un comunicat.
Instituția spune totodată că estimările arată că economia Marii Britanii se va micșora cu 0,1% în al treilea trimestru din acest an, parțial pe fondul zilelor libere acordate pentru funeraliile Reginei Elisabeta a II-a și a unui nivel mai scăzut al producției din trimestrul al doilea. Avertizează că acest lucru reprezintă definiția unei recesiuni tehnice.
Decizia vine la doar o zi de la o mișcare similară a Rezervei Federale din SUA, care a ridicat din nou dobânda cu încă 0,75%. Banca Angliei a mai majorat dobânda cu 0,5% la începutul lunii august, în încercare de a stăpâni inflația.

Dolarul american a depășit pragul de 5 lei, un record al tuturor timpurilor. Dolarul s-a apreciat puternic în raport cu cele mai importante monede internaționale, la cel mai mare nivel din ultimii 20 de ani, după discursul de ieri al lui Vladimir Putin

Banca Națională a României a cotat astăzi un dolar la 5,0103 lei, cea mai mare valoare din toate timpurile. Spre comparație, dolarul era cotat ieri la 4,9764 lei. BNR a cotat astăzi un euro la 4,9412 lei.
În urmă cu cinci luni, moneda americană depășea pentru prima dată pragul de 4,7 lei, iar în urmă cu trei luni dolarul a depășit pragul de 4,8 lei. Pe 13 septembrie, moneda americană a depășit și pragul de 4,9 lei.
Dolarul s-a apreciat și în raport cu cele mai importante monede internaționale. Ieri, indicele dolarului american, DXY (care măsoară performanța dolarului în raport cu mai multe monede internaționale), a depășit valoarea de 110.87, cel mai mare nivel din 2002. Aprecierea dolarului vine după discursul lui Vladimir Putin, care a exacerbat îngrijorarea cu privire la perspectivele economice din Europa.

Prețul petrolului european a scăzut din nou sub 90 de dolari/baril, pe fondul riscurilor de recesiune globală. La benzinăriile din România, benzina se vinde acum cu 6,7 lei/litru, iar motorina cu 8 lei/litru

Prețul carburanților este însă afectat de aprecierea dolarului, moneda în care se tranzacționează produsele petroliere. În urma deciziei FED de creștere a dobânzilor, moneda americană a depășit în cotații 5 lei și este de așteptat ca astăzi să ajungă la această valoare și la cursul oficial.
În același timp, aprecierea dolarului față de celelalte valute, precum și temerile privind intrarea SUA și a economiei globale în recesiune pun presiune pe cotațiile internaționale ale petrolului. Țițeiul european de referință (BRENT) a intrat din nou sub 90 de dolari și se tranzacționează joi dimineața aproape de această valoare.
Potrivit Monitorului Prețurilor, la benzinăriile din România prețurile afișate sunt de 7,1-7,3 lei pentru benzina standard, nivel la care se aplică reducerea standard de 0,5 lei. Acest lucru înseamnă că benzina se vinde cu aproximativ 6,7 lei/litru, iar motorina se vinde cu 8 lei/litru.

Reacții internaționale după mobilizarea parțială anunțată de Vladimir Putin. Ministrul britanic de Externe avertizează că amenințările liderului rus “trebuie luate în serios”, iar ambasadorul SUA la Kiev consideră mobilizarea “semn de slăbiciune și de eșec”. China îndeamnă la dialog

“În această dimineață am luat act de declarațiile președintelui Putin. Am luat act cu îngrijorare referitoare la mobilizarea parțială a Armatei Federației Ruse și la desfășurarea așa-ziselor referedumuri în Donbas, Herson și Zaporojie. Ne menținem atitudinea echilibrată și vom continua să analizăm cu calm evoluția situației împreună cu aliații din NATO și partenerii din UE”, a declarat și Nicolae Ciucă, în deschiderea ședinței de guvern.
“În mod clar, este un discurs pe care trebuie să-l luăm foarte în serios, pentru că nu suntem în control – nu sunt în totalitate sigur nici că el [Vladimir Putin] deține controlul. Ce este cert, acest discurs reprezintă evident o escaladare a situației”, a declarat noul ministru britanic de Externe, Cillian Keegan, pentru Sky News.
“Încălcarea de către președintele Putin a propriilor promisiuni de a nu mobiliza părți ale populației [pentru război] și anexarea ilegală a unor teritorii ucrainene reprezintă recunoașterea faptului că invazia eșuează. Liderul rus și Ministerul Apărării din Rusia au trimis zeci de mii de cetățeni la moarte, prost echipați și slab coordonați. Nicio amenințare și nicio metodă de propagandă nu pot ascunde faptul că Ucraina câștigă acest război, comunitatea internațională este unită, iar Rusia devine un paria global”, a declarat și ministrul Apărării al Marii Britanii, Ben Wallace.
Vicecancelarul Germaniei, Robert Habeck, a descris mobilizarea parțială anunțată de liderul rus ca fiind “un nou pas greșit din partea Rusiei, care, desigur, va fi discutat din punct de vedere politic pentru a putea stabili un mod de răspuns”.

Pe de altă parte, ambasadorul SUA la Kiev, doamna Bridget Brink, a transmis pe Twitter că “referendumurile false și mobilizarea sunt semne de slăbiciune, de eșec al Armatei Ruse” și că “Statele Unite nu vor recunoaște niciodată anexarea de către Rusia a teritoriilor ucrainene pe care și le însușește și vom continua să fim alături de Ucraina atâta timp cât are nevoie”.
Mihailo Podoliak, unul dintre consilierii președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a declarat că mobilizarea declarată de liderul rus în această dimineață a fost un pas previzibil care se va dovedi în esență “extrem de nepopular”. La fel ca și ambasadorul SUA, Ucraina spune că această decizie a Moscovei nu arată decât că războiul nu decurge conform planului președintelui Putin.
Și ministrul de Externe al Chinei a reacționat la mesajul liderului rus, care a atras un val de atenție din partea întregii lumi. Oficialul de la Beijing a îndemnat toate părțile angajate în conflict să se așeze la masa dialogului și să găsească o metodă pentru a aborda îngrijorările privind securitatea tuturor părților.
Reamintim, într-un discurs preînregistrat difuzat în această dimineață, Vladimir Putin a declarat că Rusia are “diverse arme de distrugere și componente mult mai moderne decât NATO și vom folosi toate mijloacele de care dispunem”.

Vladimir Putin declară “mobilizare parțială” în Federația Rusă. Vor fi chemați la război cei care au făcut serviciul militar obligatoriu și cei care se află în rezervă. Consideră că Rusia este șantajată nuclear de Occident și spune că “vom folosi toate mijloacele pentru a ne apăra.”

Într-un discurs preînregistrat, difuzat în această dimineață, președintele Federației Ruse a anunțat că va susține propunerea Ministerului Apărării pentru mobilizarea parțială a populației și integrarea milițiilor separatiste în Armata Rusă.
El s-a referit din nou la invadarea Ucrainei ca la un război împotriva Rusiei dus de Occident, care i-ar fi instigat pe ucraineni împotriva rușilor, și pretinde că “Vestul vrea să distrugă Rusia”. Susține că rușii din Donețk, Luhansk, Zaporijie, Herson au în acest moment nevoie de referendumurile de alipire la Rusia, pentru “că sunt torturați”, iar ucrainenii ar fi de fapt cei care atacă zonele civile.
“Auzim mereu amenințări la adresa poporului nostru, iar politicieni iresponsabili vorbesc despre a asigura arme cu rază lungă Ucrainei pentru a lovi Rusia. Acest lucru deja se întâmplă, cum vedem în Belgorod. Folosesc drone pentru a ataca zonele de graniță. Washington și Bruxelles vor să mute acțiunea militară pe teritoriul rus. Este amenințată cultura, politica, suveranitatea. Vorbim de un șantaj nuclear. Centrala Zaporijie a fost țintită. NATO a spus că este posibil să folosească arme nucleare împotriva Rusiei, nu permitem asemenea tratamente. Noi avem diverse arme de distrugere și componente mult mai moderne decât ale NATO. Vom folosi toate mijloacele pentru a ne apăra. Rusia trebuie să-și apere suveranitatea, independența, prin toate mijloacele la dispoziție. Vor să ne șantajeze cu armele nucleare. În istoria noastră, poporul nostru a avut destinul de a se apăra de cei care ne-au atacat patria mamă”, a încheiat Putin.

Joe Biden afirmă că “este mult prea devreme” să decidă dacă va candida la alegerile prezidențiale din 2024. Schimbare de atitudine pentru liderul în vârstă de 79 de ani, care anul trecut afirma că va face acest lucru

Într-un interviu difuzat duminică seara de postul de televiziune CBS, președintele Joe Biden a declarat că este “mult prea devreme” pentru a spune dacă va candida din nou pentru această funcție, în 2024. Astfel, există posibilitatea ca actualul lider de la Casa Albă să nu își dorească să fie reales.
“Intenția mea, așa cum am spus de la început, este să candidez din nou. Dar este doar o intenție. Este o decizie fermă să candidez din nou? Rămâne de văzut”, a explicat el în timpul emisiunii de la CBS.
Actualul președinte american a spus constant că are un mare respect față de destin și că unele evenimente ar putea interveni în decizia finală. Totuși, reticența lui de acum marchează o schimbare față de ceea ce el și asistenții săi au transmis public de când a preluat funcția, și adaugă o nouă incertitudine în rândul democraților, după scrutinul parlamentar din acest an. În prima sa conferință de presă în calitate de șef al statului, Biden a răspuns ferm că “planul meu este să candidez pentru realegere”. În iunie acest an, secretarul său de presă a precizat clar că “președintele a spus în repetate rânduri că intenționează să candideze în 2024”.

Întrebat despre criticile potrivit cărora nu este apt pentru funcție din cauza vârstei sale înaintate, Biden (79 de ani) le-a spus criticilor săi: “Uitați-vă la mine! Respect faptul că oamenii consideră că sunt bătrân. Dar cred că conteaza de fapt câtă energie ai și dacă munca pe care o faci este sau nu în concordanță cu ceea ce ar putea face orice persoană de orice vârstă”.
În culise și în cercurile democrate, certitudinea unei candidaturi pentru realegerea lui Biden a fost mai puțin solidă. Consilierii lui Biden se așteaptă ca acesta să discute cu familia sa în timpul sărbătorilor de Ziua Recunoștinței și de Crăciun și speră că va putea anunța o decizie finală la începutul noului an.