Blue Air suspendă până luni toate zborurile care decolează din România, deoarece are conturile poprite de Ministerul Mediului. Astăzi au fost anulate 14 curse, din 15

“Datorita unei situatii neprevazute constand in poprirea tuturor conturilor companiei Blue Air Aviation S.A. de catre Ministerul Mediului, Blue Air se află în imposibilitatea achitării costurilor curente, necesare pentru operarea zborurilor zilnice, motiv pentru care se vede obligată să sisteze toate zborurile programate a pleca de pe Aeroporturile din România, până luni, 12 Septembrie 2022. Toate zborurile planificate din afara Romaniei catre orice aeroport din Romania, astazi 6 septembrie 2022, vor fi operate conform orarului publicat“, a transmis compania într-un comunicat de presă.
Conducerea Blue air precizează că acesastă măsură vine “la scurt timp după declarațiile publice și instigările directe de <

Generalul Ben Hodges, fostul șef al trupelor americane din Europa, spune că SUA trebuie să fie pregătite pentru ”sfârșitul Federației Ruse așa cum arată astăzi: Obiectivele militare ale SUA ar trebui să includă «deimperializarea» Rusiei”

Într-un mesaj postat pe Twitter, Generalul Ben Hodges, fost comandant al forțelor SUA din Europa, a scris: ”Cred că obiectivele militare ale SUA pentru acest conflict ar trebui să includă «deimperializarea» Rusiei. Mi se pare că vedem începutul sfârșitului Federației Ruse așa cum arată astăzi. Trebuie să fim pregătiți pentru asta…nu am fost pregătiți pentru sfârșitul URSS”.
Ben Hodges mai crede că Moldova și Ucraina ar trebui să abordeze împreună problema Transnistriei, deoarece Kremlinul nu este acum în măsură să împiedice astfel de eforturi.
Mesajul a fost un răspuns la o declarație a unui fost ambasador la NATO și fost negociator de top pentru Ucraina, Kurt Volker, potrivit căruia ”războaiele imperialiste” ale Rusiei împotriva vecinilor săi nu au început în Ucraina, ci ”s-au întâmplat” în Georgia. ”Nu putem să uităm că Rusia este încă în Georgia”, a adăugat acesta.

Emmanuel Macron afirmă, la finalul unei convorbiri cu Olaf Scholz, că Franța va trimite Germaniei gaze naturale, iar în schimb va primi energie electrică, în cazul în care va fi nevoie la iarnă

În acest sens, președintele Franței face apel la solidaritatea europeană și cere și altor state să se ajute reciproc dacă situația o va impune, în contextul în care Rusia a anunțat oficial că nu va mai relua livrările de gaze naturale către Europa, până la ridicarea completă a sancțiunilor.
“Germania are nevoie de gazul nostru și noi avem nevoie de energie din restul Europei, în special din Germania. Urmează să finalizăm conexiunile de gaze care ne vor permite să livrăm gaze în Germania”, a declarat Macron într-o conferință de presă, după un apel telefonic cu cancelarul german Olaf Scholz.
În aceste condiții, Macron a cerut populației o reducere “voluntară” cu 10% a consumului de energie al țării în următoarele săptămâni și luni, pentru a evita riscul raționalizării în această iarnă. “Răspunsul depinde de noi”, a spus Macron, îndemnând francezii să folosească aerul condiționat și încălzirea “dacă se poate, mai puțin decât de obicei”.
Temperaturile interioare în timpul iernii ar trebui menținute la cel mult 19 Celsius, a mai spus președintele Franței, avertizând că economiile forțate de energie ar putea fi luate în considerare în următoarele luni, dacă eforturile voluntare nu sunt suficiente, însă a subliniat că “aceasta va fi ultima soluție”.

Rusia anunță oficial că nu va mai relua livrările de gaze naturale către Europa, până la ridicarea completă a sancțiunilor. Kremlinul speră ca europenii să-și tragă liderii la răspundere

Kremlinul a anunțat că Rusia nu va relua complet livrările de gaze naturale către Europa până când ”vestul, în mod colectiv” nu va ridica sancțiunile împotriva Moscovei, impuse după invazia în Ucraina.
Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al președintelui Vladimir Putin, a dat vina pe sancțiunile impuse de UE, Marea Britanie și Canada pentru închiderea conductei Nord Stream 1, “din motive tehnice”. “Problemele de pompare a gazelor au apărut din cauza sancțiunilor introduse de țările occidentale împotriva țării noastre și a mai multor companii. Nu există alte motive care ar fi putut cauza această problemă de pompare”, a spus Peskov, potrivit agenției de știri Interfax.
Este pentru prima dată când Rusia condiționează deschis și direct livrarea gazelor de ridicarea sancțiunilor.
Gazprom a anunțat vineri că va opri aprovizionarea cu gaz prin conducta Nord Stream 1 pentru trei zile, din cauza unei defecțiuni tehnice, pe care a pus-o pe seama dificultăților de a repara turbinelor fabricate în Germania și Canada.
Advertisement
UE a anulat deja unele sancțiuni împotriva Rusiei în mod explicit pentru a permite repararea turbinelor respective. Liderii europeni au spus că nimic nu împiedică Gazprom să aprovizioneze continentul cu gaze și au acuzat Rusia că își transformă exporturile de energie în armă.
De partea cealaltă, oficialii ruși nici nu mai fac un secret din speranța că o criză energetică în Europa va slăbi sprijinul pentru Ucraina. “Desigur, viața devine mai grea pentru oameni și companii din Europa. Oamenii simpli din aceste țări vor avea tot mai multe întrebări pentru liderii lor”, a transmis purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 100 m liber, la Campionatul Mondial pentru juniori de la Lima. Bianca Costea, medalie de aur la 50 m liber

David Popovici a încheiat cu timpul de 47,13 secunde, dominând clar finala, în condițiile în care locul 2, ocupat de Jere Hribar (Croația), a terminat cursa cu două secunde în urmă (49,37).

În aceeași probă, Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe locul al cincilea, după ce a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 50.09 s.

Advertisement
Conform Federației de Natație, după succesul din noaptea trecută, David Popovici deține medaliile de aur în probele de 100 m și 200 m liber la Campionatul European de juniori, la Campionatul Mondial de juniori, la Campionatul European de seniori și Campionatul Mondial de seniori. Totodată, este deținătorul recordului mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 46.86 secunde, peformanță stabilită la Roma, la Europenele de seniori.
De asemenea, Bianca Costea a câștigat medalia de aur în proba de 50 m liber, cu timpul de 25,35 secunde.

În plus, Vlad Stancu a obținut medalia de bronz în proba de 1.500 m liber.Timpul său din finală a fost de 15:17.97 min. A fost a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber și bronzul de la 800 m liber.

Suedia și Finlanda au participat împreună cu trupele britanice la exercițiile militare “Vigilant Knife”, înainte de aderarea la NATO

Exercițiile au fost concepute pentru a perfecționa abilitățile de luptă ale trupelor în condiții meteorologice extreme și au avut loc la Rovaniemi și Rovajarvi, în nordul Finlandei, în perioada 29 august – 2 septembrie.
Ministerul britanic al Apărării, Ben Wallace, a declarat că manevrele au oferit o consolidare a interoperabilității dintre cele trei state, în contextul în care Suedia și Finlanda au depus cereri de aderare la NATO în mai, ca urmare a invadării Ucrainei de către Rusia.
Wallace a declarat că “Deși există război în Europa, este mai important ca niciodată să ne consolidăm parteneriatele internaționale. Salutăm cererile Finlandei și Suediei de a adera la NATO și vom continua să ne antrenăm împreună, așa că suntem pregătiți să facem față provocărilor comune de securitate“.
“Exercițiile Vigilant Knife sunt o oportunitate neprețuită pentru personalul britanic de a-și dezvolta abilitățile și experiența de luptă de război în condiții de vreme rece, permițându-le să fie eficienți pe câmpul de luptă alături de omologii lor finlandezi și suedezi”, a mai adăugat Wallace.