Samsung a fost ținta unui atac cibernetic în SUA, pentru a doua oară în acest an. Hackerii au accesat date ale clienţilor, precum nume, data naşterii, adresa, informaţii demografice şi despre produsele cumpărate

Compania sud-coreeană a anunțat că a fost ținta unui atac cibernetic, la sfârșitul lunii iulie, în urma căruia hackerii au obținut acces la informațiile personale ale unor clienți din Statele Unite.
Numerele de securitate socială și informațiile despre cardurile clienților nu au fost expuse, dar informații precum numele, datele de contact și demografice, data nașterii și informații despre produsele cumpărate au fost compromise, a anunțat Samsung.
Nu este clar câți clienți au fost afectați, iar Samsung nu a răspuns imediat solicitării Reuters de a comenta situația. ”La sfârșitul lunii iulie 2022, o terță parte neautorizată a obținut informații de la unele dintre sistemele Samsung din SUA”, a precizat compania.
Este a doua oară când Samsung confirmă o breșă de securitate în acest an. În martie, compania a recunoscut că grupul de hacking Lapsus$, același grup care s-a infiltrat în Nvidia, Microsoft și T-Mobile, a furat aproape 200GB de date confidențiale, inclusiv cod sursă pentru diverse tehnologii și algoritmi pentru operațiunile de deblocare biometrică.

România a câștigat argintul în proba de ștafetă mixtă 4×100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Bronz pentru Vlad Stancu în proba de 800 m liber

Ștafeta României, formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, a încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min.
Ungaria, clasată pe primul loc, a încheiat cursa cu 3:30.03. Pe poziția a treia a încheiat echipa Italiei.

Advertisement
În vară, la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea la Campionatul European de juniori.
De asemenea, Vlad Stancu a obținut medalie de bronz în proba de 800 m liber.

Reamintim, în urmă cu două zile, România a câștigat aurul în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin, iar David Popovici a stabilit un nou record al competiției.

Prețurile producției industriale au crescut cu 52,3% în luna iulie, comparativ cu perioada similară a anului trecut. Majorare de peste 151% la producția de energie

”În luna iulie 2022, preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 5,2% faţă de luna iunie 2022. Comparativ cu luna iulie 2021, preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 52,3%”, informează Institutul Național de Statistică.
Comparativ cu anul trecut, cele mai mari creșteri pe marile grupe industriale s-au înregistrat în industria energetică (+151,38%) și industria bunurilor intermediare (+28,1%).
Indicele prețurilor au crescut și în industria extractivă cu 96,7%, în industria prelucrătoare cu +26%, respectiv în producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat cu +178,19%.

Meteorologii anunță ploi abundente în toată țara până mâine dimineață. Au emis avertizări Cod Portocaliu pentru Oltenia, Transilvania, Maramureș, Muntenia și Dobrogea. Cod Galben în restul țării. În județele Vâlcea, Gorj și Argeș este Cod Roșu

Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe avertizări de ploi abundente și instabilitate atmosferică. Codul Portocaliu este valabil în Oltenia, Transilvania, local în Maramureș, Muntenia și Dobrogea, de astăzi de la ora 12, până la noapte la ora 3. În aceste zone, ”vor fi perioade cu averse torențiale, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 40…60 l/mp și izolat în Oltenia peste 70…80 l/mp. În sud-est, aversele vor fi asociate și cu descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii”, informează ANM.
În vestul, estul și sud-estul țării este în vigoare un Cod Galben de ploi, valabil în același interval. Se vor semnale averse ce vor avea și caracter torențial, iar cantitățile de apă vor depăși local 25…40 l/mp. Local în sud-estul Munteniei și în Dobrogea, mai ales seara şi noaptea, aversele vor fi însoțite de descărcări electrice și intensificări ale vântului.
Cod Roșu de ploi în județul Vâlcea, în zona montană și submontană a județelor Gorj și Argeș, de astăzi de la ora 15, până la noapte la ora 3.. Se vor acumula cantități de apă de 70-90 l/mp și izolat peste 100 l/mp.

Mașinile electrice reaprind conflictul comercial dintre UE și SUA. Oficialii europeni critică o subvenție generoasă acordată de guvernul american cetățenilor ce achiziționează vehicule electrice produse în SUA

Conform noii legislații din Statele Unite, cetățenii americani pot recupera 7.500 de dolari din valoarea unui autovehicul electric achiziționat, prin intermediul taxelor pe care le plătesc ulterior statului. Totuși, pentru a fi eligibili, șoferii trebuie să achiziționeze o mașină electrică asamblată în America de Nord, iar bateria mașinii trebuie să conțină un anumit procent de metale extrase sau reciclate direct din SUA, Canada sau Mexic. Politico scrie că aceste reguli devin mai stricte în timp, oferind producătorilor americani de autovehicule timp să se pregătească.
Guvernul american urmărește să promoveze tranziția către vehiculele electrice și, în același timp, să creeze mai multe locuri de muncă, un obiectiv cheie al Administrației Biden. Noile credite fiscale pentru vehiculele electrice fac parte dintr-un pachet uriaș al guvernului SUA de proiecte pentru taxe, climă și sănătate, cunoscut sub denumirea de Inflation Reduction Act, adoptat de Congres în luna august.
În plus, una dintre țintele proiectului era reducerea dependenței de țări precum China în domeniul materialelor critice folosite în industria vehiculelor electrice. În schimb, Comisia Europeană consideră că noua lege afectează UE, afirmând că este vorba despre “o nouă barieră comerciali transatlantică a SUA”. Asociația Europeană a Producătorilor de Automobile a transmis că măsura adoptată de SUA subminează regulile Organizației Mondiale a Comerțului și va încetini trecerea la vehiculele electrice.
“Această problemă are potențialul de a se transforma într-un nou conflict pe modelul Airbus-Boeing”, a declarat un diplomat european, referindu-se la războiul comercial transatlantic dintre UE și SUA, izbucnit în 2004, pe fondul acordării de subvenții pentru aeronavele Boeing și Airbus.

Guvernul reduce la 255 de kilowați lunar plafonul de consum (din 2021) până la care abonații casnici vor plăti un preț compensat, de 0,80 de lei. Pentru IMM-uri, doar 85% din consum va fi plafonat la 1 leu pe Kw/h

Guvernul a publicat, înaintea ședinței de guvern, un draft al ordonanței care ar trebui aplicată chiar de azi și care modifică plafoanele de consum (înregistrate în 2021) până la care consumatorii beneficiază de un preț compensat. Acestea nu se aplică celor care se încadrează la un consum scăzut în acest an ci doar pe mediile de consum din anul trecut.
Astfel, cei care au înregistrat în 2021 un consum mediu lunar cuprins între 0 – 100 KWh inclusiv, vor plăti în continuare un tarif de 0,68 de lei/kWh.
cei care au înregistrat în 2021 un consum mediu lunar cuprins între 100,01 – 300 KWh inclusiv, vor plăti în continuare un tarif de maximum 0,80 lei/kWh, cu TVA inclus, dar numai pentru un consum lunar de maximum 255 kWh. Consumul de energie electrică ce depășeste 255KWh /luna se facturează la preț întreg.
IMM-urile vor achita un tarif de maximum 1 leu/kWh, cu TVA inclus, pentru 85% din consumul mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021, indiferent cât este consumul după data de 1 septembrie 2022