Autoritățile adoptă măsuri de prevenire a situațiilor de urgență, în perioadele de caniculă. Între acestea: adaptarea programului de lucru în sectorul public, amenajarea punctelor de prim ajutor sau interzicerea focului în zonele de miriște

Raed Arafat a susținut o conferință de presă în care a explicat măsurile care se vor aplica pe toată durata verii, când Administrația Națională de Meteorologie va emite avertizări de coduri galbene, portocalii sau roșii de caniculă. Principalele declarații: Ne confruntăm și cu secetă în unele zone, iar riscul unor incendii de pădure este ridicat. […]

Tesla și-a vândut majoritatea deținerilor sale de Bitcoin, care valorau aproximativ două miliarde de dolari la sfârșitul anului trecut. Criptomoneda s-a devalorizat cu peste 50% în 2022

Producătorul de mașini electrice, care a surprins anul trecut când a dezvăluit o investiție majoră în Bitcoin, a precizat că a vândut 75% din deținerile sale, în contextul în care valoarea criptomonedei a scăzut.
Tesla a adăugat că a cumpărat monedă tradițională cu cele 936 de milioane de dolari obținute din vânzările sale de Bitcoin. Directorul companiei, Elon Musk, a fost printre cei mai mari susținători ai criptomonedei, postările sale pe rețelele de socializare determinând adesea o creștere semnificativă a tranzacționărilor.
Investiția de 1,5 miliarde de dolari a Tesla în Bitcoin, dezvăluită în februarie 2021, a determinat o creștere a cererii monedei digitale. Prețul criptomonedei, notoriu pentru volatilitatea sa, a ajuns în noiembrie anul trecut la aproape 70 de mii de dolari, înainte de a scădea la 23 de mii de dolari, în prezent. Tot anul trecut, Tesla a încetat să accepte Bitcoin ca instrument de plată pentru mașinile sale, invocând îngrijorări legate de impactul minării de Bitcoin asupra climei. Totuși, la acea vreme, Musk a spus pe rețelele de socializare că Tesla nu va vinde Bitcoin-ul pe care îl deținea.
Cea mai recentă decizie a miliardarului reprezintă încă o veste proastă pentru Bitcoin și criptomonede în general, cu toate că Musk a spus vânzarea nu reflectă părerea sa asupra Bitcoin, ci mai mult nevoia sa de numerar. Mai mult, Tesla a făcut dezvăluirea ca parte a raportului său trimestrial, în care se menționează că Bitcoin a fost unul dintre factorii care i-au afectat profitabilitatea.

Pentagonul anunță că Ucraina va primi încă patru sisteme de rachete Himars, ca parte a unui nou pachet de asistență militară ce va fi anunțat curând. Numărul sistemelor oferite ajunge astfel la 16

Lloyd Austin, secretarul american al Apărării, a declarat într-o reuniune virtuală a Grupului de contact pentru Ucraina: ”La finalul acestei săptămâni, vom aproba următorul pachet prezidențial de furnizare de arme, muniții și echipamente pentru Ucraina. Va fi cel de-al șaisprezecelea din august anul trecut și până în prezent. Va include încă patru HIMARS, sisteme avansate de rachete, pe care ucrainenii le-au folosit atât de eficient și care au făcut o mare diferență pe câmpul de luptă”.
Austin a mai declarat că pachetul va cuprinde și rachete pentru lansatoarele multiple (MLRS), precum și artilerie. Potrivit Reuters, americanii au oferit ucrainenilor asistență militară în valoare de opt miliarde de dolari, începând din 24 februarie.

De la începutul războiului și până acum, Statele Unite au trimis 12 astfel de sisteme de rachete în Ucraina. Oficiali din Ucraina, dar și din SUA au vorbit despre diferența pe care sistemele de mare precizie HIMARS o fac pe frontul din Ucraina, ”încetinind semnificativ” avansul Rusiei. Ministrul ucrainean al Apărării a afirmat că țara sa ar avea nevoie de cel puțin 50 de astfel de sisteme pentru a reține inamicul.

Comisia Europeană propune un plan de urgență astfel încât statele membre ale UE să reducă consumul de gaze naturale cu 15%, până în martie 2023, “pentru a trece în siguranță de iarnă” dacă Rusia oprește complet exporturile

“Este o misiune grea pentru UE, dar e obligatoriu să ne protejăm. Ne propunem un instrument de urgență cu două obiective, de a reduce consumul de gaze pentru fiecare stat membru [cu 15%] și să avem o plasă de siguranță pentru toate țările europene în privința consumului de gaze. Dacă reducem consumul, putem trece în siguranță de iarnă și dacă importurile de gaze rusești sunt tăiate”, a declarat Ursula von der Leyen, care a subliniat că este esențial ca statele europene să-și facă cât mai multe stocuri pentru iarnă.

Referitor la situația în care Rusia ar tăia furnizarea de gaze naturale pentru Uniunea Europeană, șefa Comisiei Europene a precizat că “o întrerupere totală a exporturilor de gaze rusești este probabilă și foarte posibilă dacă nu acționăm și devenim vulnerabili. Dacă tot așteptăm, ne va costa și mai mult și va însemna că depindem de Rusia”.
Ursula von der Leyen a mai precizat că 12 state membre ale blocului comunitar au întrerupt deja aprovizionarea fie parțială, fie totală, cu gaze din Rusia. Ca orice alt plan propus de organul executiv al UE, și acesta necesită aprobarea celor 27 de state membre. Planul prezentat astăzi va fi discutat de miniștrii europeni pe 26 iulie, în cadrul unui summit extraordinar pe tema energiei.
Oficialii și liderii europeni au acuzat anterior Rusia că folosește de gazul pe care îl exportă în Europa drept o armă, și invocă “probleme tehnice” ca pretext pentru justificarea reducerii livrărilor.
UE s-a angajat să umple stocurile de gaze naturale la un nivel de cel puțin 80% până la începutul lunii noiembrie, dar presa internațională scrie că acest obiectiv devine din ce în ce mai greu de atins, deoarece Rusia, care furnizează 40% din totalul importurilor de gaze la nivelul blocului comunitar, reduce deja exporturile, iar alte alternative sunt greu de accesat.

Înmatriculările de mașini electrice noi au crescut cu 28% în prima jumătate a anului în UE, față de perioada similară din 2021. Scădere de 30% pentru mașinile diesel și de 22% pentru cele pe benzină

Într-un comunicat de presă, Asociația Europeană a Producătorilor de Automobile (ACEA) anunță că în prima jumătate a anului au fost vândute 803 mii de mașini diesel noi în toată Uniunea Europeană, cu 30% mai puține față de perioada similară din 2021. În același interval, au fost înmatriculate 1,74 de milioane de mașini noi alimentate cu benzină, cu 22% mai puține decât între ianuarie și iunie 2021.
În schimb, vânzările de mașini electrice au cunoscut o creștere de 28% în prima jumătate a anului, până la un total de 457 de mii de unități. La finalul celui de-al doilea trimestru al acestui an, cota lor de piață a ajuns până la aproape 10%.

Potrivit datelor prezentate de ACEA, în România au fost înmatriculate peste 4.400 de mașini electrice în prima jumătate a anului, de cinci ori mai multe decât anul trecut în aceeași perioadă. În cazul automobilelor diesel, s-a înregistrat o scădere de 22% până la 7.900 de unități, iar în cazul celor pe benzină s-a putut observa o creștere de 20% până la 23.400 de unități.

Guvernul australian a publicat raportul privind impactul asupra mediului cauzat de schimbările climatice, poluare sau exploatările excesive, în ultimii cinci ani. Față de 2016, numărul speciilor amenințate a crescut cu 8%

Noul ministru al Mediului a publicat astăzi raportul despre starea mediului înconjurător, care însă a fost finalizat anul trecut. El a afirmat că din pricina concluziilor, administrațiile precedente nu s-au grăbit să îl facă public, dar și că “apele noastre se chinuie, la fel ca și pământurile”.
În document se subliniază că mediul australian este “sărac și se deteriorează” sub influența încălzirii globale, a distrugerii habitatelor, a unor specii de viețuitoare invazive, precum și a poluării sau a exploatării excesive a unor resurse naturale. Autoritățile au inventariat efectele devastatoare ale crizei climatice, de la valuri de căldură marine care au provocat albirea coralilor, la incendii de vegetație sau inundații.
Cercetătorii au constatat că Australia a pierdut mai multe specii de mamifere decât orice altă țară din cei 38 de membri ai Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), că există acum mai multe specii străine decât native și că țara s-a confruntat cu “o molimă a materialelor plastice marine”.
În apele nordice ale țării, plasele de pescuit ucid până la 14 mii de broaște țestoase pe an. Pe coasta de est, mările încălzite au distrus algele kelps și amenință habitatele recifelor și grupuri de moluște și homari. Pe uscat, peste 77 de mii de kilometri pătrați de habitat aparținând speciilor amenințate au fost distruse prin defrișare în ultimele două decenii, o zonă de aproximativ dimensiunea Tasmaniei sau a Irlandei. Tăierea copacilor a afectat populația de urși koala din Australia, care sunt acum pe cale de dispariție în trei state și teritorii. Din 2016 în 2021, numărul speciilor amenințate a crescut cu 200 (8%) până la peste 1.900.