Facebook introduce noi setări de siguranță pentru utilizatorii sub 16 ani. Postările, lista de prieteni sau paginile apreciate nu vor mai fi vizibile pentru cei din afara listei de prieteni

Meta modifică setările și recomandările conturilor de Facebook ale tinerilor sub 16 ani, pentru a le proteja intimitatea. Conturile noi vor avea în mod implicit postările, lista de prieteni, paginile și conturile pe care le urmăresc pe modul privat.
Facebook transmite că toți tinerii cu vârste de până la 16 ani (și, respectiv, sub 18 ani în cazul anumitor țări) care decid să își deschidă un cont nou pe rețeaua de socializare, îl vor avea setat implicit pe modul “privat”. Le transmite celor care deja au conturi create să treacă și ei la modul “privat”, în care lista de prieteni, paginile apreciate, conturile urmărite și postările în care sunt etichetați sunt ascunse pentru utilizatorii din afara listei de prieteni.
Meta testează și modalități de a proteja adolescenții de mesajele trimise de conturi “suspecte”, adică acele profiluri raportate recent sau blocate de către alți utilizatori minori. Profilurile “suspecte” nu vor apărea în secțiunea “Persoane pe care poate le cunoști” a tinerilor, nici tinerii în sugestiile pentru cei care dețin contul suspect.

Advertisement

Compania intenționează să limiteze și distribuirea fotografiilor personale ale adolescenților, prin crearea unei platforme în care tinerii să raporteze când fotografiile lor au fost distribuite fără acordul lor.

Artemis a ajuns la Lună. Capsula spațială Orion a demarat procedura de intrare pe orbită în jurul satelitului natural al Pământului. Fiind un zbor de test, fără echipaj, nu va coborî pe suprafața Lunii ci va efectua o manevră circulară în jurul acesteia

După cinci zile de la plecarea de pe Pământ, nava spațială Orion a misiunii NASA Artemis 1 s-a apropiat la o distanță de 128 de kilometri de Lună, intrând pe o traiectorie sofisticată în jurul acesteia. Conform programării, Orion a pornit în mod automat motorul principal într-un moment în care a trecut prin spatele Lunii, iar legătura cu controlorii de zbor din Houston era întreruptă.

Aceasta este prima dintre cele trei ture pe care Orion le va da în jurul Lunii pentru a prinde viteză, înainte de a se întoarce pe Pământ, pe 11 decembrie.

Armata poloneză are deja mai multe tancuri și obuziere decât cea germană. Polonia a devenit treptat cel mai important aliat al SUA în Europa și se profilează ca o viitoare superputere militară în zonă

Politico analizează reacția neașteptat de calmă a autorităților poloneze săptămâna trecută, după ce două rachete au căzut pe teritoriul lor, în ceea ce a părut a fi la început un atac deliberat sau accidental al Rusiei asupra unui stat NATO. “Totuși, în loc să se piardă cu firea, Varșovia a reacționat stoic, punându-și forțele armate în alertă, dar a rămas calmă până la lămurirea incidentului. Acest calm s-a născut dintr-o realitate simplă care de ani de zile a trecut pe lângă cei mai importanți decidenți din Europa: Polonia are probabil acum cea mai bună armată a Europei. Și aceasta va deveni din ce în ce mai puternică”, mai arată Politico.
În timp ce Germania, aliatul tradițional al SUA în Europa, rămâne un pivot ca centru logistic, dezbaterile interminabile de la Berlin asupra modului în care ar trebui să-și resusciteze armata a împiedicat eficiența ca partener al SUA.
În acest timp Polonia face deja investiții substanțiale. Varșovia a anunțat că își va crește cheltuielile pentru apărare de la 2,4% din PIB la 5%, în timp ce Germania, care a cheltuit aproximativ 1,5% din PIB pentru apărare anul trecut, dezbate dacă poate menține obiectivul de 2% al NATO.

Advertisement
Polonia are deja mai multe tancuri și obuziere decât Germania și este pe cale să aibă o armată mult mai mare, cu o țintă de 300.000 de soldați până în 2035, comparativ cu cei 170.000 pe care îi are acum Germania.
Astăzi, armata Poloniei are aproximativ 150.000 de oameni, dintre care 30.000 într-o forță de apărare teritorială înființată în 2017.
Polonia a semnat în această primăvară un acord de 4,9 miliarde de euro pentru 250 de tancuri Abrams din SUA, care vor înlocui cele 240 de tancuri din epoca sovietică trimise în Ucraina. Forțele sale aeriene sunt echipate cu avioane americane F-16 și în 2020 Varșovia a semnat un acord de 4,6 miliarde de dolari pentru 32 de avioane de vânătoare F-35.
Dar punctul central al recentelor sale cheltuieli militare a fost Coreea de Sud. Până acum, Polonia a comandat armament în valoare de 10-12 miliarde de dolari din Coreea – 180 de tancuri K2 Black Panther, 200 de obuziere K9 Thunder, 48 de avioane de atac ușor FA-50 și 218 lansatoare de rachete K239 Chunmoo. În toate cazurile este vorba de armament second hand. Apetitul Poloniei pentru arme noi este și mai mare. În completarea livrărilor imediate, coreenii sunt de așteptat să furnizeze un total de 1.000 de tancuri K2 și 600 de obuziere K9 până la mijlocul și sfârșitul anilor 2020, mai arată analiza Politico, care explică faptul că echipamentele militare din Coreea de Sud sunt în general mai ieftine decât alternativele americane și europene și pot fi livrate mult mai repede.

Germania oferă Poloniei un sistem de apărare antirachetă Patriot pentru securizarea spațiului aerian, în urma incidentului cu rachetele venite din Ucraina, de la începutul săptămânii

Ministrul german al Apărării, Christine Lambrecht, a declarat că Germania a acordat Varșoviei un sistem de apărare antirachetă Patriot (radare și tehnologie care interceptează o varietate de rachete), în urma incidentului în care doi polonezi au decedat după ce două rachete s-au prăbușit într-un sat de la granița Poloniei cu Ucraina.
Secretarul General al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat în urma ședinței de urgență a Alianței că incidentul a fost cel mai probabil provocat de o rachetă lansată de antiaeriana ucraineană, pentru neutralizarea alteia rusești. Cu toate acestea, Stoltenberg a transmis că ”vina este în totalitate a Rusiei, care este un stat agresor. Ucrainenii doar s-au apărat.”
În prezent, Germania are în posesie 12 sisteme de apărare antirachetă Patriot, dintre care două au fost dislocate în Slovacia.

SUA au desfășurat un exercițiu aerian cu bombardiere supersonice alături de Coreea de Sud, ca răspuns la ultimele teste cu rachete balistice efectuate de Phenian

SUA au desfășurat bombardiere supersonice B-1B și alte avioane de luptă, în cadrul unui exercițiu militar comun cu Coreea de Sud, într-o demonstrație a angajamentului “de fier” al SUA pentru securitatea sud-coreenilor.
Coreea de Nord a testat vineri o rachetă balistică intercontinentală, care aparent este capabilă să atingă teritoriul Statelor Unite. Kim Jong-un a spus că a avut loc o demonstrație menită să arate că țara este pregătită să reacționeze la o confruntare cu o “confruntare totală”. Totuși, unii experți sunt de părere că racheta este încă în faza de dezvoltare și are cea mai lungă rază de acțiune dintre toate proiectilele nord-coreene.
Potrivit presei de stat din Coreea de Nord, racheta a parcurs circa o mie de kilometri și a urcat la o altitudine maximă de 6.000 de kilometri, înainte de a ateriza în apele internaționale din estul peninsulei coreene. În rândul experților internaționali există temeri că Phenianul ar putea efectua în următoarele săptămâni primul său test nuclear din ultimii cinci ani.