BNR a decis a șaptea majorare din acest an a dobânzii de referință, de +0,75%, astfel că indicatorul ajunge la 6,25% pe an. Anticipează o încetinire puternică a creșterii economice în trimestrul III față de cel precedent, precum și o creștere a inflației până spre finalul anului

Consiliul de Administrație (CA) al Băncii Naționale a României (BNR) a decis astăzi majorarea dobânzii de referință cu 0,75%, până la 6,25%. Este a șaptea majorare din acest an, însă Consiliul Băncii mai are programată o ședință de politică monetară în luna noiembrie.
Conform hotărârii CA al BNR, ”cele mai recente date ale indicatorilor cu frecvență ridicată sugerează o încetinire puternică a creșterii economiei în trimestrul III față de intervalul precedent, sub impactul escaladării războiului din Ucraina și al extinderii sancțiunilor asociate. Evoluția implică totuși o majorare semnificativă a dinamicii anuale a PIB în acest interval, pe seama unui efect de bază, dar în condițiile decelerării creșterii consumului privat. Relevantă din această perspectivă este scăderea dinamicii anuale a comerțului cu amănuntul și a comerțului auto-moto, dar mai cu seamă a serviciilor prestate populației în luna iulie. În același timp, producția industrială și volumul comenzilor noi în industria prelucrătoare și-au amplificat contracția în termeni anuali, dar volumul lucrărilor de construcții și-a accelerat semnificativ creșterea anuală”.
Amintim că indicele ROBOR la 3 luni, în funcție de care se calculează dobânzile creditelor în lei acordate până în luna mai 2019, este astăzi 7,92%. IRCC, în funcție de care se calculează dobânzile creditelor acordate după mai 2019, este 4,06%. Inflația la nivelul lunii august a fost calculată de Institutul de Statistică la 15,3%.
Deciziile Consiliului de Administrație al Băncii Naționale a României:

Veniturile medii lunare ale unei gospodării românești au crescut în Trimestrul II cu doar 14 lei față de trimestrul anterior, în timp ce cheltuielile sunt mai mari cu 54 de lei

Datele INS arată că veniturile totale medii lunare au reprezentat în trimestrul II 2022, în termeni nominali, 6.241 de lei pe gospodărie, în creștere cu 668 de lei față de acceași perioadă a anului trecut și cu doar 14 lei față de trimestrul anterior.
Cheltuielile totale ale populaţiei au fost în trimestrul II 2022, în medie, de 5.375 lei lunar, în creștere cu 666 de lei față de anul trecut și cu 51 de lei față de trimestrul anterior.
Cheltuilile au reprezentat în primele trei luni ale acestui an 86,1% din nivelul veniturilor totale, față de 84,5% în T2 din 2021.
Produsele alimentare şi băuturile nealcoolice constituie 35,1% din consumul gospodăriilor.
Într-un an, ponderea cheltuielilor pentru locuință, combustibili, apă, electricitate și gaze a crescut cu 2%.
Aproape 60% din banii unei familii merg pe alimente, țigări și facturi.

UE aprobă ajutorul de stat de 134 de milioane de euro pentru BASF, care din 2025 va produce hidrogen din surse regenerabile, folosit în industria chimică și în transporturi

Comisia Europeană, prin comisarul pentru Concurență Margrethe Vestager, a autorizat planului guvernului german de a subvenționa BASF, fără de care ajutorul de stat nu ar fi putut fi acordat.
Compania chimică și-a propus ca până în 2025 să demareze producția la sediul său din orașul Ludwigshafen (în landul Renania-Palatina). Până atunci, va trebui construit și instalat un electrolizor de mare putere care separă hidrogenul și oxigenul din apă.
Ținta de producție este de circa 5.000 de tone metrice de hidrogen și 40 de mii de tone metrice de oxigen pe an. Experții de mediu estimează că, într-un orizont de timp de 15 ani, vor fi generate cu jumătate de milion de tone mai puține emisii de carbon, decât dacă s-ar fi produs aceeași cantitate de hidrogen, dar cu consum de combustibili fosili.
BASF este interesată să înlocuiască hidrogenul fosil cu hidrogen ”verde” întrucât ar reduce dependența industriei chimice de gaze naturale și ar putea fi folosit în sectorul transporturilor. Conform estimărilor Deloitte, Uniunea Europeană folosește anual 10 milioane de tone de hidrogen, cea mai mare obținut cu consum de combustibili fosili. Hidrogenul ”verde” este produs din surse regenerabile și nepoluante.

Prețurile “la poarta fabricii” au crescut cu 53% în august față de aceeași perioadă din 2021. Costurile producției și furnizării de energie electrică, termică și gaze s-au triplat

Potrivit datelor INSSE:
În luna august 2022, comparativ cu luna august 2021, preţurile producţiei industriale, “la poarta fabricii” au crescut cu 53% și cu 2% față de iulie.
Producţia și furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat este mai scumpă cu 201% față de anul trecut.
Pe grupe industriale, cele mai importante creşteri ale preţurilor au fost în industria energetică (+158%).

Prețurile producției în industria alimentară, mai mari cu +29%, în timp ce fabricarea produselor de tutun este cu 30% mai scumpă.
Avans de 18% pentru prețurile din industria metalurgică, și de 19% pentru tratarea și distribuția apei.

Cod Galben de vânt puternic în sud-vestul țării, valabil duminică de la ora 06:00 până la ora 20:00. Viteza vântului va ajunge la 55-75 km/h, iar pe creste rafalele vor depăși 80-100 km/h

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începând din a doua parte a nopții de sâmbătă spre duminică, în Carpații Meridionali și de Curbură, în sudul Banatului, în Oltenia și în sud-vestul Munteniei vântul va avea intensificări cu viteze în general de 55-75 km/h, iar pe creste rafalele vor depăși 80-100 km/h. Avertizarea de Cod Galben de vânt puternic este valabilă pentru duminică, între orele 6:00-20:00.
Intensificări ale vântului vor fi pentru intervale scurte de timp local și în est, sud-est și centru.