Meteorologii anunță temperaturi caniculare în toată țara, începând de joi și până pe 22 iulie. Temperaturile maxime vor fi de 30-34 grade Celsius, iar ploile vor fi de scurtă durată și slabe cantitativ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni (intervalul 11 – 24 iulie). Meteorologii transmit că de joi, 14 iulie, vremea va fi în mare parte caniculară în toate regiunile țării, cu un regim pluviometric deficitar (ploi de scurtă durată, slabe cantitativ, în zone restrânse).
Vor fi înregistrate temperaturi maxime între 31-34 grade Celsius în timpul zilei în Banat, Crișana, Moldova, Dobrogea, Muntenia și Oltenia, și maxime de 27-32 de grade în Maramureș și Transilvania. Prognoza pe regiuni:
BANAT
Intervalul va debuta cu valori termice diurne apropiate de cele climatologic specifice, respectiv 25-29 de grade, iar nopţile vor fi relativ răcoroase (9-13 grade, în medie). Din 14 iulie însă, vremea se va încălzi semnificativ, devenind călduroasă (temperaturi maxime de 31-34 de grade şi minime de 15-19 grade, mediat regional). Pentru perioada 18 – 22 iulie este estimată o intensificare a valului de căldură şi accentuarea disconfortului termic.
Regimul pluviometric va fi deficitar pe tot parcursul celor două săptămâni, ploi de scurtă durată fiind posibile pe spaţii mici doar la începutul intervalului şi în jurul datei de 16 iulie.
CRIȘANA
În primele zile ale intervalului, vremea va fi relativ răcoroasă (respectiv temperaturi maxime de 22-25 de grade şi minime de 9-14 grade, în medie). După data de 14 iulie însă, temperaturile ce vor fi în creştere semnificativă vor caracteriza o vreme predominant călduroasă, cu valori mediate regional de 30-34 de grade în orele după-amiezilor şi 14-18 grade noaptea. Estimările prognostice indică pentru perioada 18 – 22 iulie o intensificare a valului de căldură, cu temperaturi caniculare şi disconfort termic accentuat.
Toată perioada va fi caracterizată de deficit pluviometric, fiind de aşteptat doar ploi de scurtă durată, slabe cantitativ şi cu caracter local în primele zile.
TRANSILVANIA
În primele zile ale intervalului, vremea va fi răcoroasă, cu temperaturi maxime de 20-23 de grade şi minime de 8-13 grade, mediat regional. Din data de 14 iulie însă, temperaturile vor creşte semnificativ şi, cu mici oscilaţii, va predomina vremea caldă, chiar călduroasă în unele zile în jumătatea de vest a regiunii, astfel că, în medie, vor fi valori diurne de 27-32 de grade şi nocturne 12-16 grade. Pentru perioada 19 – 22 iulie este estimată intensificarea şi extinderea unui val de căldură ce va aduce local temperaturi caniculare şi disconfort accentuat.
Deşi în primele zile ale intervalului pe alocuri va ploua, regimul pluviometric va fi în ansamblu deficitar.
MARAMUREŞ
În primele zile, va fi o vreme răcoroasă, cu maxime termice de 19-23 de grade şi minime de 9-12 grade. Din data de 14 iulie, temperaturile vor creşte semnificativ şi, cu mici oscilaţii, va predomina vremea călduroasă, cu precădere la câmpie, cu valori de 27-32 de grade în orele după-amiezilor şi 12-16 grade pe timpul nopţilor, mediat regional. Pentru perioada 18 – 22 iulie este estimat un val de căldură persistent, în intensificare, cu caniculă şi disconfort accentuat în mare parte a regiunii.
La începutul intervalului vor fi ploi locale, de scurtă durată, totuşi regimul pluviometric al perioadei de referinţă va fi deficitar.
MOLDOVA
În primele zile, vremea va fi răcoroasă în nordul regiunii, iar în rest se vor înregistra temperaturi apropiate de normele perioadei (maxime de 21-27 de grade şi minime de 10-14 grade). Din data de 14 iulie, va predomina o vreme călduroasă în majoritatea zilelor, cu valori la amiază de 30-34 de grade şi nocturne de 13-18 grade (posibil cu o uşoară răcorire în jumătatea de nord a regiunii în 16 iulie), apoi cu val de cădură în intensificare ce se estimează a persista între 19 şi 22 iulie.
Regimul pluviometric se va menţine deficitar şi în aceste două săptămâni, ploi în general slabe urmând a fi pe suprafeţe restrânse din nordul şi vestul regiunii, în prima parte a intervalului.
DOBROGEA
În primele zile, valorile temperaturii aerului vor caracteriza o vreme relativ răcoroasă în zona costieră (cu 23-26 de grade ziua) şi normală pentru această perioadă în vestul regiunii, unde vor fi 26-29 de grade; minimele termice ale acestui interval vor fi de 15-19 grade. După 14 iulie, vremea va deveni călduroasă în partea continentală (maxime de 31-34 grade) în timp ce litoralul va avea un regim termic agreabil, cu 28-29 de grade după-amiaza. În perioada 19 – 23 iulie însă, este estimat un regim termic canicular şi disconfort ridicat în mare parte a regiunii şi valori de 30-33 de grade la malul mării.
Deşi în după-amiezile primelor zile pe alocuri vor fi ploi de scurtă durată, deficitul pluviometric va caracteriza întregul interval de prognoză.
MUNTENIA
Intervalul va debuta cu un regim termic diurn agreabil, cu valori în medie de 25-29 de grade, iar nopţile vor fi relativ răcoroase (9-15 grade). Din 14 iulie însă, vremea va deveni călduroasă (temperaturi maxime în general de 30-34 de grade şi minime de 14-18 grade), iar între 18 şi 22 iulie estimările prognostice indică o intensificare a valului de căldură şi accentuarea disconfortului termic.
Pe tot parcursul intervalului, se va menţine regimul pluviometric deficitar, ploi de scurtă durată, slabe cantitativ fiind posibile doar pe spaţii mici la începutul perioadei şi în jurul datei de 16 iulie.
OLTENIA
Intervalul va debuta cu un regim termic diurn agreabil, cu valori în medie de 25-28 de grade, iar nopţile vor fi relativ răcoroase (9-14 grade). Din 14 iulie însă, vremea se va încălzi semnificativ, devenind călduroasă (temperaturi maxime în general de 30-34 de grade şi minime de 14-18 grade), iar între 18 şi 22 iulie este estimată o intensificare a valului de căldură şi accentuarea disconfortului termic.
Deficitul pluviometric va fi accentuat, fiind de aşteptat doar ploi de scurtă durată şi pe spaţii restrânse în jurul datei de 16 iulie.
LA MUNTE
În primele zile, va fi o vreme răcoroasă, cu maxime termice de 15-19 grade şi minime de 5-10 grade, cu valori mult mai scăzute la înălţimi de peste 1500 m. Din data de 14 iulie, temperaturile vor creşte semnificativ, vremea devenind deosebit de caldă, cu precădere între 19 şi 22 iulie, când media maximelor –mai ales la altitudini mai joase – va de fi 24-26 grade, iar a minimelor de 10-15 grade.

Miliardarul Bernie Ecclestone, fostul șef al circuitelor de Formula 1, a fost pus sub acuzare pentru evaziune fiscală. Este suspectat că și-ar fi ascuns 400 de milioane de lire în conturi deschise în străinătate pentru a nu plăti taxe

Autoritățile britanice au anunțat că au desfășurat “o investigație internațională complexă”, în cazul lui Bernie Ecclestone. Miliardarul britanic, acum în vârstă de 91 de ani, va trebui astfel să se prezinte în fața judecătorilor pe 22 august. Potrivit Forbes, averea sa depășește 3 miliarde de dolari. A fost directorul Formulei 1 până în 2017, când aceasta a fost cumpărată pentru 8 miliarde de dolari de către Liberty Media, deținută de miliardarul John Malone.
Ecclestone are un birou la Londra, dar își petrece cea mai mare parte a timpului în străinătate, în Elveția, la Ibiza (Spania) și în Brazilia. De altfel, în luna mai, a fost arestat de poliția braziliană după ce i s-a descoperit o armă în bagaj în timp ce încerca să părăsească țara. Ecclestone a mai fost implicat într-un scandal luna trecută, când a afirmat că “Vladimir Putin este o persoană de primă clasă, aș încasa un glonț pentru el”. Ulterior, a revenit asupra declarației și a spus că își cere scuze și nu sprijină invadarea Ucrainei.

Uniunea Europeană va aloca 8 milioane de euro pentru un buncăr pe care spionii ruși să nu îl poată penetra. Va fi construit la Bruxelles, strict pentru discuțiile secrete ale liderilor UE

Potrivit publicației EUobserver, este vorba de o sală de conferințe, perfect securizată din punct de vedere informativ, fără legături la internet și imposibil de penetrat cu mijloace tehnice de ascultare sau interceptare. Camera va putea găzdui aproximativ 100 de persoane – până la 34 de lideri și 34 de asistenți ai acestora, precum și personal de protocol și tehnic. UE are în prezent 27 de membri, dar s-ar putea extinde în viitor, iar camera securizată va fi folosită și pentru întâlniri de nivel inferior de către ambasadori și alți oficiali ai UE.
Atât sala de ședințe, cât și cabinele pentru translatori vor fi închise într-o cușcă de izolație certificată de NATO “pentru a atenua riscul de exploatare a emisiilor compromițătoare” – unde electromagnetice și radio generate de ecranele și firele IT, care pot fi interceptate de la distanță.
Tot personalul care va exploata acest buncăr va fi certificat cu autorizație de securitate “SECRET EU”. Nimeni, nici chiar șefii de stat, nu vor putea intra cu telefoane, laptopuri, smartphonuri, nici cu chei electronice sau aparate auditive.
Instalația urmează să fie construită până în 2024 în complexul Consiliului UE de la Bruxelles, care găzduiește deja summiturile șefilor de state și ai ambasadorilor.
Potrivit EUobserver, decizia vine după ce Belgia a expulzat recent doi spioni ruși, specializați în interceptare. China și Israelul au fost, de asemenea, implicate în scandaluri de interceptare și ascultare a comunicațiilor liderilor UE.

Japonia. Fostul premier Shinzo Abe a murit la spital, după ce a fost împușcat în piept la un eveniment electoral. UPDATE: Suspectul le-a mărturisit polițiștilor că “purta ranchiună unei anume organizații” din care pretinde că făcea parte Abe

UPDATE: Reprezentanții Poliției prefecturii Nara au susținut o conferință de presă pe subiectul asasinatului lui Shinzo Abe. Suspectul Tetsuya Yamagami (41 de ani) a recunoscut că l-a împușcat pe fostul premier cu o armă artizanală și a spus că “purta ranchiună unei anume organizații” din care el pretinde că făcea parte Abe.
În urma perchezițiilor la casa asasinului, agenții au descoperit mai multe arme artizanale și explozibili, motiv pentru care au cerut vecinilor să evacueze locuințele până ce zona a fost curățată și securizată. Procurorii încearcă să afle dacă Yamagami a acționat singur sau a avut complici, potrivit declarațiilor citate de BBC.
UPDATE: Presa japoneză, preluată de agențiile internaționale, anunță că fostul prim-ministru Shinzo Abe a decedat. Suspectul, un bărbat de 40 de ani, a fost reținut imediat după incident.

UPDATE: Serviciile de urgență nipone spun că fostul prim-ministru nu are semne vitale. El a fost preluat de un elicopter de la locul atacului. Deocamdată autoritățile medicale nu au declarat nimic.
Aparent, Shinzo Abe a fost împușcat cu o armă artizanală. Imaginile de pe internet arată un dispozitiv relativ rudimentar, cu două țevi legate cu bandă izolatoare.
Image
Știrea inițială:
Martorii spun că două împușcături s-au auzit, iar Shinzo Abe s-a prăbușit instantaneu, la un eveniment electoral din orașul Nara (la sud de Kyoto). Potrivit televiziunii publice NHK, Abe a fost transportat la spital în stop cardiorespirator și părea să sângereze. Aceeași sursă arată că primele informații indică faptul că fostul prim-ministru a fost împușcat din spate cu o carabină, iar un bărbat a fost arestat de poliție.

Abe se afla în orașul Nara pentru a ține un discurs de campanie electorală, înainte de alegerile pentru camera superioară de duminică. Incidentele cu arme de foc sunt rare în Japonia, deținerea acestora fiind strict reglementată.
Cel mai longeviv prim-ministru din istoria Japoniei, Shinzo Abe a condus țara timp de peste opt ani, demisionând din motive de sănătate în 2020. Are acum vârsta de 68 de ani.

Tehnologia de ultimă generație utilizată în beneficiul pacienților: “M-am născut a doua oară”

“Robotul” daVinci Xi, cel mai avansat sistem de chirurgie robotică din lume, utilizat în Spitalul Euroclinic, vine în sprijinul pacienților cu diferite tipuri de hernii, oferind numeroase beneficii și îmbunătățind considerabil calitatea vieții acestora. Un exemplu în acest sens este povestea lui Alexandru care la 32 de ani a fost operat cu succes de echipa de medici coordonată de dr. Bogdan Barta, șeful sectiei Chirurgie generală, acreditat în chirurgie robotică.
Alexandru primise diagnosticul de hernia hiatală acum câțiva ani, iar vizitele la medicul său gastroenterolog, dr. Ahmed Mohssen, erau parte din rutină. Doar în felul acesta își putea monitoriza starea de sănătate, cât și celelalte afecțiuni asociate: gastrita și esofagita de reflux. Hernia hiatală reprezintă trecerea unei porțiuni din stomac prin orificiul diafragmatic (hiatus) în cavitatea toracică. În momentul în care apare, hernia hiatală afectează întreaga viața a pacientului, de la alimentație la petrecerea timpului cu prietenii și familia. Pacientul trebuie să fie constant atent la ce mănâncă și bea în orice moment al zilei, pentru a evita pe cât posibil apariția arsurilor la stomac și a regurgitării alimentare.
“Problema s-a agravat în timp, pentru că nu reușeam să țin o cură drastică. Nu aveam voie băuturi carbogazoase, alcool, țigări, cafea, nimic prăjit. Trebuia să mănânc mai mult fierturi și sucuri, ceea ce este, din punctul meu de vedere, destul de greu. Dovadă că am avut tot mai des episoade cu eructații, disconfort în partea toracică, arsuri, dureri ca și cum aveam o rană deschisă.”, își amintește Alexandru.
Până și-a dat seama că are nevoie de ajutor, simptomele s-au agravat, iar durerile erau tot mai mari: “Dacă beam o gură de cafea dimineața, aveam toată ziua terminată, chiar dacă luam pastile. Am ajuns în punctul în care nici pastilele nu mai funcționau”.
Experiența medicului chirurg Bogdan Barta l-a convins că este timpul să-și schimbe viața. “L-am căutat pe internet, am văzut că are review-uri foarte bune și multe operații la activ. Am citit și materialele din clinici în care apărea domnul doctor Barta și am mers la consult. După ce am discutat și i-am explicat toate simptomele, domnul doctor mi-a recomandat intervenția chirurgicală, explicându-mi că aceasta este cea mai potrivită soluție pentru a-mi îmbunătăți calitatea vieții.”.
În cazul lui Alexandru existau 2 variante minim-invazive pentru a repara hernia hiatală și pentru a-l ajuta să scape de durerile și arsurile la stomac: operația laparoscopică sau cea prin abord robotic, cu ajutorul sistemului chirurgical daVinci Xi. După ce a discutat în detaliu cu echipa medicală ce presupune fiecare tip de intervenție, Alexandru a ales varianta robotică, opțiunea cea mai modernă și cea mai puțin invazivă. Intervenția chirurgicală robotică îi permite chirurgului să aibă un acces mai usor în spatiul îngust dintre cavitatea toracică și cea abdominală și să observe detaliat țesuturile, nervii și vasele de sânge extrem de fine datorită camerei video 3D care mărește imaginea de 10 ori.

‘’Aș încuraja pe oricine să facă aceasta operație și să nu lase să treacă prea mult timp, pentru că perioada de recuperare este direct proporțională cu vârsta: cu cât vârsta este mai mare, cu atât perioada de recuperare este mai lungă.”
Robotul daVinci Xi le permite chirurgilor să facă incizii foarte mici, milimetrice, pentru a ajunge la organele afectate, evitând secționarea muschilor, cum s-ar fi întâmplat în chirurgia clasică, deschisă. Intervențiile robotice permit disecții anatomice de mare finețe și o acuratețe deosebită a gestului chirurgical, reducând semnificativ riscul de complicații sau recidivă a herniei hiatale.
“În timpul operației am readus porțiunea gastrică herniată în cavitatea abdominală, am calibrat orificiul care separa cele două cavități și i-am pus un manson în jurul esofagului, realizat din propriul stomac, ca mecanism antireflux.”, a explicat dr. Bogdan Barta, completând că beneficiile s-au văzut rapid postperator, având în vedere că refluxul gastro-esofagian s-a remis, iar pacientul s-a recuperat rapid, revenind la viața normală.
După repararea herniei hiatale, Alexandru nu a mai avut restricții alimentare. “I-am mulțumit dr. Barta pentru că, practic, eu m-am născut a doua oară. Ținând cont de cum trăiam înainte de operație cu arsuri, cu dureri, trebuia mereu să am grijă, nu puteam să mănânc, mereu umblam cu pastile după mine, iar acum am renunțat complet la ele.”
Chirurgia robotică este cel mai modern, precis și eficient tratament oferit la ora actuală în întreaga lume pentru numeroase afecțiuni medicale. În cazul în care hernia hiatală are indicație chirurgicală, abordarea pe cale robotică oferă pacientului multiple avantaje. Intervenția chirurgicală este efectuată la limita toracelui cu abdomenul, o zonă îngustă unde brațele robotului, manevrate de chirurg de la consolă, permit efectuarea cu mare precizie a unor manevre, altfel destul de complicate, de sutura a defectului diafragmatic. Această precizie și acuratețe a gesturilor chirurgicale se traduc în beneficii semnificative pentru pacient – dureri minime postoperatorii și o recuperare foarte rapidă.
Regina Maria este singura rețea de sănătate din România cu 4 roboți chirurgicali, din care 2 roboți daVinci Xi – cel mai performant și mai modern sistem chirurgical de pe piață. De asemenea, 14 din cei 40 de chirurgi activi acreditați în chirurgie robotică în țara noastră operează în 3 spitale Regina Maria: Spitalul Euroclinic, Ponderas Academic Hospital si Spitalul Regina Maria Cluj.

Aproape 100 de mii de ucraineni au primit azil temporar în Polonia doar în luna mai. Câte 20 de mii au primit drept de ședere temporară în România și Bulgaria

Eurostat informează că în luna mai, guvernul polonez a acordat 96.085 de permise de protecție temporară, o formă de ajutor pentru refugiații din afara spațiului UE. Polonia a fost urmată de România (20.435 de cereri) și Bulgaria (19.860 de cereri).

Din aprilie în mai, România (+9.500 de cereri) și Danemarca (+1.000 de cereri) au înregistrat cele mai mari aplicații pentru azil temporar. Totuși, chiar dacă Polonia a avut și în luna mai cele mai mari astfel de solicitări, nivelul este considerabil mai mic (-330 de mii) față de nivelul din aprili. Situație similară și în Bulgaria, ce a avut cu 41 de mii de cereri mai puțin.
Din momentul declanșării războiului și până la finalul lunii mai, peste 1,1 milioane de ucraineni au primit oficial drept de ședere temporară în Polonia, stat urmat de Bulgaria cu peste 111 mii de azilanți, dar și de Slovacia, cu peste 76 de mii de azilanți.
Forma de protecție a fost introdusă de decidenții politici la începutul lunii martie, în contextul afluxului de persoane care fugeau din Ucraina, după ce Rusia și-a început invazia. Pe lângă ucraineni, 825 de nigerieni au primit ajutor în Portugalia și 205 ruși în Polonia, în luna mai.