Guvernul a adoptat OUG privind reducerea prețului cu 50 de bani la motorină și benzină. Această intră în vigoare la noapte. Ministrul Economiei: Mă aștept să vedem companii care aplică această prevedere

Guvernul a adoptat, în ședința de astăzi, Ordonanța de Urgență privind reducerea prețului carburanților în benzinării. Aceasta va fi publicată în Monitorul Oficial în această seară și va intra în vigoare mâine.
”Azi s-a aprobat OUG de reducere cu 50 de bani a prețului la carburanți. 25 de bani sunt suportați de stat și 25 de bani va fi o reducere comercială, aplicată voluntar de lanțurile de benzinării. Ea intră în vigoare în această noapte. Mă aștept să vedem companii care aplică această prevedere. Să le lăsăm un termen scurt pentru ca sistemele fiscale să reflecte aceste schimbări”, a anunțat ministrul Economiei.
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Dan Cărbunaru, a subliniat: ”În situația în care vor exista creștere nejustificate în perioada de aplicare a ordonanței, acestea vor fi încadrate la categoria de acțiuni speculative și vor fi sancționate potrivit ordonanței de urgență date în acest sens”.

Cresc dobânzile la creditele acordate după mai 2019. Indicele de referință pentru creditele în lei (IRCC) a crescut la 2,65%, de la 1,86%, și este valabil pentru perioada iulie-septembrie

Banca Națională a publicat joi noua valoare a Indicelui de Referință pentru Creditele Consumatorilor (IRCC), în funcție de care se calculează dobânzile în următorul trimestru la creditele acordate de bănci după mai 2019.
IRCC (indicele de referință trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor) a înlocuit ROBOR la calcul creditelor noi acordate de bănci din mai 2019. Este aplicat cu o întârziere de un trimestru de la momentul calculării. Astfel, referința valabilă în iulie-septembrie (2022) este calculată pe baza datelor din ianuarie-martie (2022).

Cel mai mare schimb de prizonieri între Ucraina și Rusia, de când a început războiul. Aproape 150 de soldați ucraineni, majoritatea luptători la Azovstal, au fost recuperați, potrivit autorităților din Ucraina

Guvernul ucrainean a reușit să recupereze azi 144 de soldați, inclusiv 95 de apărători de la uzina siderurgică Azovstal din Mariupol, a transmis Serviciul de Informații pentru Apărare al Ministerului ucrainean al Apărării într-un comunicat de presă.
“A avut loc un alt schimb de prizonieri, datorită căruia 144 de apărători ucraineni s-au întors acasă. Acesta este cel mai mare schimb de la începutul invaziei ruse. Din cei 144 eliberați, 95 provin de la Azovstal. Printre aceștia se numără 43 de militari ai Regimentului Azov (…) Cei mai mulți au răni grave, provenite de la gloanțe, schije, explozii: arsuri, fracturi sau amputații ale membrelor”, au transmis autoritățile ucrainene.

Informația a fost confirmată și de șeful administrației separatiste din regiunea Donețk, citat de TASS: “Aducem acasă 144 de soldați ai Republicii Populare Donețk și ai Federației Ruse care au fost capturați de inamic. Am predat la Kiev tot atâția prizonieri din formațiunile armate ale Ucrainei, majoritatea răniți. Câțiva dintre ei sunt din batalioane naționaliste obișnuite. Starea lor este deplorabilă: răniți grav, cu amputare de membre și alte complicații”.

Ialomița. Accident grav pe drumul dintre Urziceni și București (E85), la Sinești. Update: Patru persoane au decedat și alte cinci sunt rănite

Update: ”În urma accidentului, 4 persoane au decedat, iar 5 au fost transportate la spital”, transmite IGSU.
Update: În accident sunt implicate 9 persoane (7 adulți și 2 minori), 3 persoane sunt decedate (adulți) având leziuni incompatibile cu viața, 6 persoane primesc îngrijiri medicale la fața locului.
IGSU anunță că un accident rutier a avut loc în Ialomița, la Sinești (E85). Astfel, a fost activat Planul Roșu de intervenție. Nu este clar câte autovehicule au fost implicate în accident.
Pe lângă forțele care acționează din Ialomița, au fost solicitate și 3 ambulanțe SMURD de la ISU București-Ilfov. Traficul în zonă este oprit.

Președintele Joe Biden a anunțat consolidarea prezenței militare americane în România și Europa, înaintea Summitului NATO de la Madrid. Țara noastră va găzdui o brigadă rotativă cu trei mii de soldați și alți două mii de membri ai personalului

Președintele american Joe Biden și Secretarul General al NATO Jens Stoltenberg au susținut o conferință de presă, în marja summitului de la Madrid al Alianței. Biden a dat detalii despre suplimentarea numărului de militari aliați pe Flancul de Est.
Concret, Biden a explicat: ”SUA vor stabili un Cartier General Permanent pentru Corpul al V-lea al Armatei în Polonia, vor menține o brigadă militară rotativă de 3.000 de militari în România, alături de 2.000 de membri ai personalului. Totodată, vor spori dislocarea rotativă în țările baltice, vor trimite încă două escadrile F-35 în Marea Britanie și alte capacități în Germania și Italia”.

Premierul Sturgeon, critic al Brexit și al lui Boris Johnson, propune organizarea unui nou referendum pentru independență pe 19 octombrie 2023. Demersul poate fi blocat însă de guvernul britanic și de justiție

Prim-ministrul scoțian a precizat că guvernul pe care îl conduce are “un mandat clar”, de a organiza un alt vot pentru independență, după ce o inițiativă similară a fost respinsă la referendumul din 2014. Nicola Sturgeon spune că pe buletinul de vot din 19 octombrie 2023 va fi găsită întrebarea “Ar trebui Scoția să fie o țară independentă?”.
Cu toate acestea, organizarea unui astfel de vot fără acordul guvernului de la Londra necesită aprobare din partea instanței. Premierul Sturgeon a declarat că a început procedura de depunere a actelor la Curtea Supremă pentru a forma cadrul legal al planului.
În cazul în care instanța decide că un astfel de vot nu poate avea loc fără aprobarea guvernului Marii Britanii, Nicola Sturgeon a precizat că următoarele alegeri generale vor deveni un “referendum de facto”, iar singurul obiectiv al Partidului Național Scoțian va deveni obținerea independenței.
Aceasta a transmis însă că este “gata și dispusă” să negocieze condițiile organizării referendumului cu guvernul de la Londra și că îi va scrie premierului Boris Johnson pentru a-i cere acordul oficial pentru organizarea votului.

Guvernul Marii Britanii a anulat anterior planurile Scoției de a obține independența, precizând că “nu este momentul pentru un alt referendum, iar problema a fost soluționată în 2014”. Boris Johnson a declarat anterior declarațiilor premierului scoțian că Marea Britanie “este mai puternică atunci când lucrează împreună”.