NASA a identificat două cratere suprapuse, formate după prăbușirea unei rachete, pe suprafața Lunii. Este primul incident cunoscut în care un corp artificial lovește neintenționat Luna

Cu ajutorul navei spațiale robotizate Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), NASA supraveghează suprafața satelitului natural al Pământului. Recent, LRO a observat două cratere care se intersectează, unul estic de 18 metri, iar altul vestic de 15 metri. Împreună formează o depresiune care în unele locuri are și 28 de metri lungime.

Cercetătorii au avut sub observație resturile de rachetă care se îndreptau spre suprafața Lunii și se așteptau să formeze un singur crater la prăbușire. Aceștia au explicat că masa mai mare se află în partea cu motorul al corpului unei rachete, restul fiind un rezervor mare de combustibil, iar când deșeul spațial lovește solul, formează un crater doar la impactul cu partea mai grea. ”Craterul dublu”, spun cercetătorii, înseamnă că racheta în cauză avea mase similare la ambele capete.

Este primul caz cunoscut când un corp artificial lovește neintenționat suprafața Lunii, care nu are o atmosferă protectoare ca a Pământului. CNN amintește că alte patru cratere au fost formate în mod intenționat de astronomi, când misiunile Apollo au ajuns pe Lună.

Deșeul spațial plutea de ani de zile în apropierea satelitului natural al Pământului, însă originea sa nu este nici acum clară pentru oamenii de știință. Aceștia speră să obțină mai multe detalii despre rachetă prin studierea craterelor, De altfel, nicio agenție nu urmărește traseul resturilor spațiale, ceea ce atrage atenția asupra necesității organizării unor astfel de acțiuni.

Experții spun că provocarea reală nu este determinată de resturile spațiale îndepărtate de Pământ, ci de cele de pe orbita joasă, unde se estimează că ar exista cel puțin 26 de mii de bucăți de gunoi spațial. Acestea se pot ciocni cu sateliți funcționali și să creeze deșeuri care pot crea pericole pentru astronauții de pe Stația Spațială.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență suplimentează numărul posturilor scoase la concurs, la nivel național. Pe lângă cele peste 1.500 anunțate deja, sunt disponibile alte 1.825 de locuri pentru soldați profesioniști

Update: Inspectoratul General pentru Situații de Urgență anunță suplimentarea posturilor scoase la concurs. Astfel, pe lângă cele 1.500 de posturi anunțate deja, IGSU scoate la concurs, în perioada următoare ???????????????? ????.???????????? ???????? ???????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????̦???? ????????????????????????????????????????????̦????????. Numărul posturilor disponibile ???????? ???????????????????? ????????????̦???????????????????? ajunge astfel la 3.402.
”În completarea celor peste ????.???????????? ???????????????????????????? ???????????????????????????? ???????? ????????????????̦???????????? ????̦???? ????????????????????????????????????????, anunțate inițial, IGSU scoate la concurs, în perioada următoare ???????????????? ????.???????????? ???????? ???????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????̦???? ????????????????????????????????????????????̦????????. Aceștia vor parcurge stagii de pregătire specifice, premergător participării efective în misiunile operative destinate salvării de vieți. Locurile pentru această categorie profesională sunt alocate atât inspectoratelor județene pentru situații de urgență/al municipiului București-Ilfov, cât și Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă Boldești, Centrului Național de Perfecționare a Pregătirii pentru Managementul Situațiilor de Urgență, Depozitelor de rezervă proprii Mizil, Șinca-Veche, Tecuci și Bazei pentru Logistică a IGSU”, informează IGSU pe pagina de Facebook.
Știrea inițială:
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) anunță că în perioada următoare va scoate la concurs peste 1.500 de posturi:

1.000 sunt pentru încadrarea subofițerilor conducători auto lângă structurile de intervenție
577 pentru ofițeri și subofițeri din structurile suport, pentru domeniile prevenire, resurse umane, achiziții, logistică, relații publice, financiar, comunicații și IT, pregătire pentru intervenție, secretariat și centrul operațional.
IGSU precizează că anunțurile de concurs vor fi postate pe site-ul său, precum și pe cele ale inspectoratelor județene. Informațiile vor putea fi consultate la secțiunea ”Carieră”.

Volodimir Zelenski, la conferința de presă comună cu Maia Sandu: Ucraina și Republica Moldova ar trebui să aibă un răspuns coordonat la amenințările din partea Rusiei. A reiterat că va asista Moldova în reglementarea situației din Transnistria

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a mers luni în Ucraina, pentru prima dată de la invazia Rusiei. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a cerut omologului său un răspuns coordonat la amenințările Rusiei, în urma întâlnirii de la Kiev.
“Țările noastre au amenințări cu o rădăcină comună, creată de agresiunea Rusiei și de politica acesteia. Dacă amenințările au rădăcini comune, ar trebui să avem un răspuns coordonat”, a afirmat Zelenski la conferința de presă comună.
Zelenski a reiterat, de asemenea, că “Ucraina rămâne un garant” în reglementarea situației din regiunea separatistă Transnistria și “va ajuta în mod activ Moldova în continuare“.
Maia Sandu a vizitat orașele Borodeanka, Bucea și Irpin, care au fost devastate de ruși în martie. Președintele Republicii Moldova a condamnat “violența fără sens a acestui război și a invaziei” și l-a asigurat pe Zelenski că Ucraina are susținerea Moldovei.

Ministrul de Interne anunță că Paul al României a fost prins la Paris și va fi extrădat în țară. La finalul lui 2020, după ce a fost condamnat în dosarul retrocedării Fermei Băneasa, a fost dat în urmărire internațională

MAI arată, într-un comunicat de presă citat de Agerpres: ”În urma cooperării polițienești internaționale, dintre Poliția Română și autoritățile din Franța, a fost depistat, în Paris, Paul-Philippe al României. În continuare se desfășoară activitățile procedurale, în vederea predării acestuia, către țara noastră. Vă reamintim că, la data de 17 decembrie 2020, Curtea de Apel Brașov a emis mandatul de executare a pedepsei închisorii nr. 42 din 17.12.2020 împotriva numitului AL ROMANIEI PAUL-PHILIPPE, 72 ani, fiind condamnat la 3 ani și 4 luni închisoare, pentru săvârșirea infracțiunilor de cumpărare de influență si complicitate la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice”.
După emiterea mandatului respectiv, polițiștii nu l-au găsit acasă pe Paul al României, iar acesta nici nu s-a prezentat la vreo secție de poliție, motiv pentru care a fost emisă o alertă de urmărire internațională.
În același dosar, Instanța Supremă l-a condamnat pe Remus Truică la 7 ani închisoare cu executare, iar pe oamenii de afaceri israelieni Tal Silberstein și Benyamin Steinmetz la câte 5 ani.

Procurorii DNA explicau, într-un comunicat de presă emis în 2016, următoarele: ”Începând cu noiembrie 2006, inculpații Truică Remus, Roșu Robert Mihăiță, Tal Silberstein, Benyamin Steinmetz, au constituit un grup infracțional care a avut ca scop dobândirea întregii averi revendicate nelegal de Al României Paul Philippe prin oferire de bani/bunuri persoanelor din cadrul autorităților/instituțiilor deținătoare a acestor proprietăți și complicitatea la săvârșirea, de către aceste persoane, a infracțiunii de abuz în serviciu, prin punerea la dispoziție și semnarea înscrisurilor necesare, traficarea influenței reale asupra funcționarilor publici”.

Dobânzile încep săptămâna în creștere. Indicele ROBOR la 3 luni a urcat astăzi la 6,26%, de la 6,18% vineri

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a atins astăzi nivelul de 6,26%, față de 6,18% cât era vineri.
La începutul săptămânii trecute, indicatorul era 6,17%, iar la începutul anului era 3,14%. ROBOR la șase luni a urcat și el la 6,39%.
Pe 4 decembrie 2012, indicele ROBOR la trei luni a mai avut o valoare apropiată față de cea de astăzi, mai precis 6,25%.

MAE, după ce Dmitri Medvedev a acuzat România că vrea unificarea cu Republica Moldova și formarea “noii Românii Mari”: Un grad mare de frustrare. Drumul Moldovei în UE, acolo unde îi este locul, este ireversibil

Ministerul român de Externe a avut în această dimineață prima reacție după ce fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, a declarat că aderarea Moldovei la UE nu este posibilă în mod direct, ci doar prin crearea “noii Românii Mari”.
“Declarațiile (…) fac parte din retorica falsă, cu care ne-am obișnuit deja, a Kremlinului, propagată în Republica Moldova atât înainte, cât și după agresiunea ilegală, nejustificată și neprovocată a Rusiei împotriva Ucrainei”, transmite MAE. Ministerul mai transmite că reacția lui Medvedev indică “un mare grad de frustrare”, dar și faptul că “decizia Consiliului European de a acorda statutul de stat candidat pentru Republica Moldova este o decizie corectă și reprezintă o realizare cu adevărat istorică, o reconfirmare a vocației și orientării europene ale Republicii Moldova și cetățenilor săi”.
MAE conchide comunicatul afirmând că integrarea Republicii Moldova în UE, “acolo unde îi este locul”, a intrat pe un drum “ireversibil”.
Medvedev, actual vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei, a mai declarat ieri: “Politicienii români dansează în jurul Moldovei. Prima şedinţă comună dintre parlamentul moldovean și cel român a fost finalizată prin faptul că legislatorii au dansat ţinându-se de mână. A părut destul de amuzant. Consecințele pot fi mult mai puţin amuzante”.