Viena conduce topul orașelor cu cel mai ridicat nivel de trai în 2022. Este urmată de Copenhaga și Zurich. Europa are cel mai multe orașe în acest clasament, care conține diferențe semnificative față de anul trecut

Anul acesta clasamentul orașelor cele mai bune pentru locuit a fost realizat de Economist Intelligence Unit (EIU) și au fost observate numeroase diferențe, în comparație cu cel făcut în 2021 de Global Liveability Index. Auckland din Noua Zeelandă, orașul care în 2021 s-a aflat pe locul unu, acum este clasat pe locul 34. De asemenea, Melbourne din Noua Zeelandă, care în anii trecuți s-a aflat în fruntea clasamentului a trecut anul acesta pe locul 10.
Au fost analizate 173 de orașe din întreaga lume, fiind comparați numeroși factori, printre care calitatea serviciilor medicale, rata criminalității, stabilitatea politică, infrastructura, accesul la spațiul verde, atracțiile culturale ale orașului și calitatea transportului. Continentul de unde au fost selectate cele mai multe orașe în top 11 este Europa. În ciuda acestui fapt, unele dintre orașele cele mai importante nu sunt prezente. Astfel, Londra și Paris nu au fost incluse din cauza creșterii costului vieții.
Pe lângă problemele economice au fost luate în considerare și cele legate de conflicte. Astfel, Damasc, Lagos și Tripoli au fost considerate orașele cu cel mai scăzut nivel de trai din lume, iar orașele din Ucraina nu a fost deloc incluse.
Statul care a avut cele mai multe orașe incluse este Canada, cu Calgary, Vancouver și Toronto. Din Europa, Elveția a fost țara cu cele mai multe orașe în clasament, două, Zurich care s-a aflat pe locul trei și Geneva pe locul șase.

Grevă a angajaților Ryanair din Spania, Portugalia și Belgia. Sunt nemulțumiți de condițiile de muncă și de salarii. Zeci de zboruri au fost anulate, iar sute de pasageri afectați

Pandemia de coronavirus a determinat companiile de zbor și operatorii din aeroporturi să reducă numărul angajaților. Ridicarea restricțiilor și revenirea la fluxul de călători de dinainte de începerea pandemiei a creat mari dificultăți în ceea ce privește transporturile aeriene. În această situație, angajații companiilor aeriene au decis organizarea de greve în vederea obținerii unor condiții de muncă și salarii mai bune. Angajații British Airways au anunțat, de asemenea, că vor organiza greve pe parcursul verii.
În ceea ce privește greva celor de la Ryanair din Spania, Portugalia și Belgia, aceasta va ține trei zile. Compania aeriană low-cost a anulat deja zeci de zboruri. Este de așteptat ca în weekend să organizeze greve și personalul din Franța și Italia. Angajații Ryanair vor intra din nou în grevă la sfârșitul lunii. Angajații se plâng că legile locale ale muncii nu sunt respectate.
”Condițiile sunt îngrozitoare. Un membru al echipajului nici măcar nu are voie să ia o sticlă de apă într-un zbor”, a spus Ricardo Penarroias, președintele SNPVAC, sindicatul din spatele retragerii Portugaliei.
Săptămâna trecută, Ryanair a declarat că a negociat contractele de muncă cu majoritatea personalului și că nu se așteaptă la greve.

Bulgaria. Parlamentul ridică veto-ul aplicat demarării negocierilor de aderare a Macedoniei de Nord la UE. Guvernul de la Sofia a împiedicat acest demers din cauza unei dispute cu privire la drepturile etnicilor bulgari de pe teritoriul țării vecine

Decizia a fost adoptată cu 170 de voturi “pentru”, 37 “împotrivă” și 21 abțineri, la două zile de la înlăturarea guvernului premierului Kiril Petkov. “În cele din urmă, este în interesul nostru ca Balcanii de Vest, Macedonia de Nord și Albania, să primească o perspectivă de aderare la UE”, a declarat Hristo Ivanov, co-președintele partidului de dreapta Bulgaria Democrată, care a depus moțiunea.
Deutsche Welle notează că Macedonia de Nord, care așteaptă de 17 ani să continue cu demersul de obținere a statutului de țară candidată pentru aderarea la UE, a primit în ultimul timp atenție sporită pe fondul sprijinului acordat de blocul comunitar Ucrainei, în contextul invaziei ruse.
Cancelarul german Olaf Scholz a cerut în mod repetat celorlalte state membre UE să nu-și întoarcă privirea de la ceilalți solicitanți de aderare din Balcani, iar Franța a lansat săptămâna trecută o ultimă încercare de a rezvolta disputa dintre Sofia și Skojpe.
Bulgaria a cerut țării vecine să recunoască faptul că limba macedoneană are rădăcini bulgare și, totodată, să accepte minoritatea bulgară a țării printr-un decret în Constituție. Macedonia de Nord a transmis joi că o astfel de propunere, de a recunoaște prin Constituție minoritatea bulgară, este inacceptabilă.

Război în Ucraina. Rușii au închis încercuirile de la sud de Lisiceansk și controlează principala rută de aprovizionare a orașului. Se apropie de o victorie în bătălia de la Severodonețk, dar ISW consideră că epuizarea resurselor în cucerirea unei zone care are doar miză politică “va fi probabil în final în detrimentul capacității Armatei Ruse de a face progrese viitoare în Ucraina”

Donbas. Armata Rusă a avansat pe autostrada Bakhmut-Lisiceansk, principala rută de aprovizionare a “pungii” Lisiceansk-Severodonețk, precum și pe malul vestic al râului Siverski. Ulterior, a închis “buzunarul” (sau “punga”) de la Zolote, ajungând în periferia orașului Lisiceansk (95 de mii de locuitori, înainte de evacuare). Armata Ucraineană susține că s-a retras complet de la Zolote, înainte ca rușii să închidă încercuirea, dar raportările de pe rețelele de socializare arată că este posibil ca o parte a ariergardei ucrainene este posibil să fi fost prinsă în încercuire.

Rusia se apropie astfel de o încercuire a celor două orașe gemene – Severodonețk și Lisiceansk și de completarea cuceririi regiunii Luhansk, obiectiv politic stabilit de Vladimir Putin și care ar fi trebuit atins acum trei săptămâni. Nu este clar dacă va fi atins până la finalul acestei luni. Oricum, atingerea graniței administrative a regiunii Luhansk tot nu asigură cucerirea întregului Donbas, rușii controlând doar jumătate din regiunea Donețk.
ISW consideră că scopul Armatei Ucrainene de a încetini avansarea rușilor și de a le produce cât mai multe pagube a fost atins, în condițiile în care Severodonețk și Lisiceansk nu reprezintă din punct de vedere strategic vreo importanță. Pentru atingerea acestor ținte, mai de grabă politice, Armata Rusă a retras forțe de pe alte fronturi, a permis ucrainenilor să contraatace pe frontul din sud, mult mai important strategic, și, mai ales, și-a epuizat resursele în Donbas.

“Fixația ideologică a Kremlinului asupra capturării Severodonețkului, la fel ca asediul anterior al Azovstal, va fi probabil în final în detrimentul capacității Armatei Ruse de a face progrese viitoare în Ucraina. Pierderea orașului Severodonețk este o pierdere pentru Ucraina, în sensul că orice teren capturat de forțele ruse este o pierdere, dar bătălia de la Severodonețk nu va fi o victorie decisivă a Rusiei”, arată ISW.
Frontul de Sud. Aviația Ucraineană susține că a efectuat cinci atacuri aeriene în ultimele 24 de ore. Forțele ruse continuă să concentreze unități de artilerie în Herson, pentru a opri avansarea treptată a ucrainenilor dinspre Nikolaev. În zonă sunt raportate și activități de sabotaj și război de gherilă ale unităților de partizani ucraineni.
Marea Neagră. Șeful Direcției Principale de Informații ucrainene a declarat că forțele ruse desfășoară un detașament de apărare aeriană și unul de rachete în Insula Șerpilor, acestea fiind apărate de mai multe nave și de una sau mai multe unități ale forțelor speciale.

Un nou caz de variola maimuței în România, la un bărbat de 40 de ani. Este al șaselea înregistrat în țara noastră

“Este vorba de un bărbat de 40 de ani. Acesta s-a prezentat la o clinică medicală din București iar investigațiile de laborator au confirmat astăzi că pacientul este infectat cu variola maimuței. Bărbatul va rămâne în izolare. A fost declanșată ancheta epidemiologică pentru stabilirea contacților direcți“, a transmis Ministerul Sănătății. Este al șaselea caz de variola maimuței confirmat în România.
Primul caz a fost confirmat pe 13 iunie, la un bărbat de 26 de ani din București, ce a intrat în contact cu o persoană care a călătorit recent în mai multe țări din Europa.

Mecanismul de compensare a prețului carburanților prevede că tariful la pompă va scădea cu 50 de bani/litru. Măsura, aplicată pentru o perioadă de trei luni

Premierul Nicolae Ciucă a susținut o declarație de presă în care a detaliat mecanismul de compensare a prețului la carburanți. Astfel, compensarea va fi introdusă pentru o perioadă de trei luni și prevede că tariful la pompă va scădea cu 50 de bani pe litru. Valoarea pachetului de sprijin este de două miliarde de lei.
În paralel, în ședința de guvern de astăzi, Executivul a decis să-i ofere lui David Popovici suma de un milion de lei din fondul de rezervă, pentru medaliile de aur obținute la Campionatul Mondial de Natație.
Principalele declarații:
Pentru ca cetățenii români și firmele să plătească mai puțin, am identificat o soluție de compensare în sumă fixă de 50 de bani care se va aplica direct la pompă.
Este o măsură care a fost de asemenea adoptată și de alte țări. Implică atât responsabilitatea guvernului cât și responsabilitatea companiilor din industria petrolieră.
Jumătate din această reducere va fi decontată de stat. Mecanismul prin care să asigurăm stabilitatea prețurilor de combustibil va fi aplicat pe o perioadă de 3 luni. Compensarea va fi evidențiată pe fiecare bon fiscal.
Valoarea pachetului de compensare va fi de 2 miliarde de lei, jumătate vor fi asigurați de la bugetul de stat. Această măsură este parte a pachetului de protejare a cetățenilor și a firmelor și urmărește diminuarea efectelor creșterii inflației.
Desigur, la finalul acestei perioade vom analiza dacă va fi necesar un set nou de măsuri. Doresc să fac mențiunea că avem la îndemână un instrument civil, ordonanța de combatere a speculei.
Guvernul va păstra cifra de 7% din PIB pentru investiții. Vom intensifica eforturile pentru a absorbi banii asigurați prin fondurile europene atât prin cadrul multianual financiar, cât și prin PNRR.
Tot astăzi, în cadrul ședinței, am luat decizia de a recunoaște performanța lui David Popovici și am decis ca fiind vorba despre o performanță excepțională să avem o recunoaștere pe măsură. Am hotărât să îi fie alocat din fondul de rezervă a guvernului o sumă de un milion de lei.