Administrația Biden urmează să propună un plan pentru reducerea nivelului maxim de nicotină din țigări și din alte produse din tutun, în încercarea de a le reduce dependența indusă fumătorilor

Casa Albă anunță că va legaliza un nivel maxim de nicotină din țigări, cu scopul de a facilita renunțarea la tutun și de a ajuta tinerii să nu se apuce de fumat. Regula va intra în vigoare de anul viitor și va fi aplicabilă doar țigărilor vândute în SUA.
După ce Casa Alba va prezenta propunerea, Agenția americană pentru Alimente și Medicamente (FDA) va trebui să elaboreze și să publice un regulament care probabil va fi atacat în justiție de marile companii din industrie. Întreg procesul este așteptat să dureze câțiva ani sau poate fi chiar stopat de o viitoare admnistrație.
Nicotina este o substanță care dă o puternică dependență. FDA a finanțat un studiu publicat în 2018 care a constatat că ”țigările cu nicotină redusă comparativ cu țigările standard au redus expunerea și dependența la nicotină, precum și numărul de țigări fumate”.
Un alt studiu finanțat de FDA a constatat că, dacă o politică de reducere a nicotinei ar fi adoptată în 2020, aceasta ar putea face ca mai mult de 33 de milioane de oameni să nu devină fumători, fapt ce ar putea preveni mai mult de 8 milioane de decese cauzate de fumat până în 2100. Industria tutunului respinge aceste studii și spune că incidența acestor decese ar fi cauzată de faptul că oamenii ar fuma mai mult.

Buzău. Incendiu puternic la Agrosem SA, cu degajări mari de fum. A fost emis un mesaj de avertizare prin sistemul Ro-Alert. Cetățenii sunt sfătuiți să evite zona

”Incendiu produs la 2 hale industriale, extins ulterior la alte 2 hale, arderea se manifestă cu flacără deschisă și degajări mari de fum pe o suprafață de 3000 mp. În interior este depozitată materie primă pentru producerea maselor plastice”, informează Departamentul pentru Situații de Urgență. Conform, DSU, nu sunt victime.

Într-o intervenție telefonică la Antena 3, prefectul județului a declarat că incendiul este la câteva sute de metri de case, în zona industrială a orașului. ”S-a trimis mesaj ro-alert. Sperăm să izolăm focarul, care în acest moment arde violent. Momentan nu pare că e necesară evacuarea, acțiunea este în dinamică. Am mobilizat toate resursele din județ. Nu avem info despre persoane afectate. Ard materiale plastice, care degajă mult fum”, a adăugat Daniel Țiclea.

Rusia a devenit cel mai mare furnizor de țiței al Chinei, cu o creștere cu 55% a livrărilor de petrol, față de aceeași perioadă a anului trecut. Kremlinul încasează din petrol sume cu 30% mai mari decât anul trecut, deși cantitatea exportată este mai mică

Importurile de petrol rusesc, inclusiv prin conducta Pacific-Siberia de Est, au totalizat aproape 8,42 milioane de tone, potrivit datelor raportate de China. În contextul sancțiunilor impuse de Occident și al reținerii companiilor vestice de a mai cumpăra petrol rusesc, China ajunge astfel să importe aproape 2 milioane de barili pe zi din Rusia. Acesta era nivelul importurilor făcute de țările UE înainte de război.
Potrivit The Guardian, companiile chineze au profitat de situație și au obținut reduceri semnificative de preț la țițeiul rusesc, de până la 30%. Acest lucru a ajutat Rusia să încaseze aproximativ 20 de miliarde de dolari din exporturile mondiale de petrol în luna mai. Deși exportă acum o cantitate mai mică de țiței decât anul trecut, Rusia are încasări mai mari cu aproximativ 5 miliarde de dolari pe lună, datorită creșterii prețurilor cu peste 60% în ultimele 12 luni.
Deși la început războiului Beijingul a evitat orice comentariu referitor la agresiunea rusă în Ucraina, ulterior a criticat sancțiunile occidentale împotriva Rusiei, pe care le-a calificat drept “terorism financiar” și “armament economic”, protestând și împotriva livrărilor occidentale de armament către Kiev.

Stare flagrantă de INCOMPATIBILITATE!

Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Municipal Brașov în data 27 mai 2021, a fost introdus, în ultimul moment, un proiect de aderare a Municipiului Brașov, alături de Serviciul Public de Termoficare Brașov și Direcția de Administrare Infrastructură Brașov la Asociația Clubul Sportiv Scotch Club pentru noul FC Brașov. La momentul respectiv acest […]

Al doilea caz de variola maimuței în România, la un bărbat de 32 de ani din București. UPDATE: Autoritățile nu au încă informații dacă are legătură cu primul caz, identificat luni tot în București

UPDATE: Ministerul Sănătății a venit cu o nouă informare despre al doilea caz de variola maimuței: ”În acest moment, nu avem informații privind o legătură între cele 2 cazuri. Anchetele epidemiologice sunt în desfășurare”.
Știrea inițială: Ministerul Sănătății anunță identificarea unui nou caz (al doilea) de variola maimuței în România: ”Este vorba despre un bărbat de 32 de ani. Acesta s-a prezentat la o clinică medicală din București săptămâna trecută iar investigațiile de laborator au confirmat astăzi că pacientul este infectat cu variola maimuței. Starea bărbatului este bună și acesta va rămâne în izolare. A fost declanșată ancheta epidemiologică pentru stabilirea contacților direcți”, potrivit informării de presă.
Primul caz a fost confirmat de autorități luni, fiind vorba despre un tânăr de 26 de ani din capitală, contact al unei persoane care a călătorit recent în mai multe țări europene.
OMS a informat recent că boala este endemică în vestul și centrul continentului Africa, iar primele cazuri în afara regiunii au apărut la începutul lunii mai. După cum a explicat OMS, boala se răspândește prin contact apropiat cu alte persoane, însă organizația nu se așteaptă ca boala să conducă la o nouă pandemie.

Emmanuel Macron a ajuns în România, la Baza Mihail Kogălniceanu, unde se va întâlni cu militarii francezi. A fost întâmpinat de premierul Ciucă, iar mâine va avea o întrevedere cu Klaus Iohannis

Liderul francez, alături de ministrul de Externe, Catherine Colonna și de ministrul Apărării, Sebastian Lecornu, a fost întâmpinat la aterizare de premierul României, Nicolae Ciucă, la Baza Aeriană NATO 57 Mihail Kogălniceanu din Constanța, unde se află aproximativ 500 de militari francezi.
Miercuri, Emmanuel Macron se va întâlni cu Klaus Iohannis, tot la Constanța, în jurul orei 9:30. Potrivit Administrației Prezidențiale a României, cei doi șefi de stat vor discuta despre “modalitățile de a consolida pe mai departe Parteneriatul Strategic româno-francez”. De asemenea, un alt subiect important pe planul de discuție al celor doi lideri se numără și aderarea României la spațiul Schengen și implicarea activă a țării în protejarea frontierei externe a UE. Cei doi lideri vor susține o conferință de presă comună.
“Un subiect prioritar pe agenda întâlnirii va viza evoluția situației de securitate din regiune și efectele multiple ale războiului din Ucraina, alături de susținerea acordată Ucrainei și refugiaților ucraineni, precum și propunerile legate de reconstrucția acestei țări”, a mai transmis Administrația Prezidențială. Sprijinul oferit Republicii Moldova, de asemenea un subiect ce urmează abordat, alături de aderarea Ucrainei, Republicii Moldova și a Georgiei la UE.
Tot mâine, în jurul prânzului, președintele Franței va ajunge la Chișinău, unde va fi primit de președintele țării, Maia Sandu. Emmanuel Macron a declarat anterior că va vizita România “pentru a-i susține în numele cetățenilor francezi pe soldații țării, desfășurați acolo de mai multe luni”.