Zilnic online

Cronica de FOTBAL ( II ) – I-a umplut Lukaku pe ruși de ciocolată

50

EURO 2020, ziua a doua, zi ce era foarte aproape să fie marcată de o tragedie. Ca de obicei în weekend când Europa este cu piciorul pe frână, sunt programate trei meciuri, ca să nu se plictisească prea tare microbistul și să stea cu ochii pe televizor urmărind biletul de pariuri. Să fie FOTBAL !

Primul meci e unul fără un istoric deosebit, de aceea a fost programat la ,,matineu”, la ora 16 ora României la Baku. După o primă repriză ,,albă” cu câteva ocazii la ambele porți, galezii conduși de Bale au intrat mai hotărâți pe teren, dar degeaba, elvețienii au pus capul camerunezului-elveția Embolo de la Borussia Monchengladbach pe traiectoria coțofenei și au trimis-o în ațe în minutul 49. Sec!

Galezul Kieffer Moore ce bate mingea la Cardiff City, bagă și el capul la coțofană și restabilește egalitatea în minutul 73. Ambele goluri din faze fixe, că așa e fotbalul mai nou, fixist. A mai fost un gol anulat Elveției în minutul 84 pe motiv de VAR, și meciul s-a încheiat cu un sec 1-1 și grupa după primul meci arată urât de tot, cu Italia având prima șansă la calificarea din grupe, la o victorie distanță, și Turcia fără nici un punct.

Al doilea meci s-a desfășurat la Copenhaga, unde Danemarca a întâlnit Finlanda în primul meci al grupei B. Deși statistic ai fi mers pe victorie Danemarca cu ochii închiși, lucrurile n-au stat așa, mai ales că Regele Fotbal era să-l ia pe tânărul Christian Eriksen (29 de ani) de la Inter Milano, care s-a prăbușit pe gazon în minutul 43, și care a fost resuscitat minute lungi de către echipa de medici. A atârnat de un fir de ață situația. Bine că s-a terminat cu bine! Sau cu rău pentru Danemarca. Deși statistica arată aproape 30 de acțiuni ale Danemarcei la poarta Finlandei, Joel Pohjanpalo vine în minutul 60 și scrie cu creta pe tabela de marcaj scorul final, Finlanda învingând la debutul la Euro o Danemarcă marcată de tragedia ce era să se întâmple. Au mai ratat danezii și un 11 metri, dar e bine că Eriksen e între și printre noi.

A treilea meci a pus față în față la Sankt Petersburg Belgia cu Rusia. Și am văzut o Rusie plină de speranță dar fără soluții, și o Belgie care semăna izbitor cu Italia la concepția de joc. Și nu trec bine 10 minute din meci, nici nu se încălziseră bine jucătorii, când întoarce mingea Lukaku în careu și-l trimite pe portarul rus după țigări și o vodcă bună care să meargă cu gofrele belgiene unse cu ciocolată belgiană. Gol sec venit după o preluare nereușită a unui fundaș care cred că deja are biletele spre Siberia semnate direct de Putin.

Mai freacă băieții mingea, se mai încălzesc puțin, și în minutul 34 vine băiatul ăla cu nume de sos, Meunier, cu capacul de la oală în mână și stabilește scorul la pauză, 2-0, dându-le la ruși muțenie.

După pauză, pauză în care rușilor li s-a adus aminte că ei l-au cam bătut pe Napoleon cu toate contingentele lui de belgieni, și că Putin e nervos și semnează deportări în Siberia, Rusia intră mai hotărâtă pe teren, și vrea să recupereze ecartul. Ca actorii din filmele cu al doilea război mondial arătau jucătorii ruși când s-au întors de la vestiare. Determinați să lupte pentru gloria Patriei Mamă până la sacrificiul suprem. Dar poarta Belgiei era bine sigilată, și belgienii când pun mâna pe minge, s-a terminat, o tot ascund între ei ca la ,, Mâța”. 67% posesie și 722 de pase spun mult despre belgieni. Spun mult despre cum au alergat rușii gratuit după bășica ascunsă de belgieni până le-a ieșit caviarul și vodca pe ochii afară.

Și vine și minutul 88. Lukaku care tocmai mai ungea alene o gofră belgină cu ciocolată belgiană pe la ruși prin careu, primește o pasă de la de la băiatul ăla cu nume de sos Meunier, și încheie tabela de scor cu un sec 3 – 0, arătându-le rușilor care deja aveau biletele de avion spre Siberia pregătite la cancelaria lui Putin că în fotbal nu e ca la război, pe lângă voință mai e nevoie și de talent.

Grupa îi dă Belgia virtual calificată mai departe dat fiind faptul că următoarele două meciuri sunt mai lejere.