Zilnic online

Cronica de fotbal ( IV ) – Invincibila Armada a pierdut două puncte, părerea mea, iar vikingii au plecat acasă cu un punct muncit tare

51

A trecut și ziua a 4-a a EURO 2020, zi marcată de o surpiză și o semi surpriză.

Primul meci s-a desfășurat în inima Scoției, pe Hamden Park, și a pus față în față Scoția și Cehia. Meciul începe bine, în forță, cu ocazii la ambele porți, scoțienii amintindu-și faptul că sunt scoțieni și le cam fierbe sângele de picți în vene, de n-au avut tupeu nici romani să intre peste ei, iar cehi s-au concentrat bine la joc   știind în ce belea au ajuns, și că trebuie să scoată meciul la ,,vopsea”. Și vine minutul 42, cehul Coufal centrează de pe dreapta în careu, iar Schick deschide scorul cu o lovitură de cap. Liniște mare în Scoția, de auzeai cum se distilează whisky-ul. Și liniște a fost până la pauză. La vestiare s-au îmbărbătat scoțienii cu o melodie la cimpoi, au pipăit kilt-urile și l-au amintit pe William Wallace, cavalerul medieval care ar fi trebuit să-i motiveze printr-un ,, FREEDOM” zbierat în fața trupelor. La cehi era liniște la vestiar, cred că reglau tacheți la o Skoda Octavia.

Și vine repriza a doua, din nou meci tare, pe contre, din poartă în poartă, până vede, scoțienii nimeresc chiar și bara, dar cehul Schick simte o oportunitate, șutează de la aproape 50 de metri și înscrie un gol superb. S-a lăsat o liniște în Scoția de s-au oprit și distileriile pentru câteva momente. Gol de la mijlocul terenului, și tabela arată 2-0 pentru Cehia. Scoțienii îl mai invocă odată ăe Wallace și pleacă valuri, valuri la atac, dar cehi au asigurat tabela și cam aia a fost povestea meciului.

Al doilea meci, și prima surpriză vine de la Sankt Petersburg, de unde se vede că la polonezi nu le cam priește aerul rusesc. Intrați cu mari speranțe în teren, și cu mașina de goluri Lewandowski în frunte, păreau să vrea a învinge sorții care le fuseseră potrivnici în ultima vreme, Polonia având o victorie în ultimele șapte meciuri. Și soarta nu le-a zâmbit au cam ieșit după 90 de minute cu coada între picioare. Și așa s-a scris și meciul cu Slovacia, arbitrat de românul Hațeganu, care a dat și primul cartonaș roșu al EURO 2020.

Cronica pe scurt arată așa, minutul 17 slovacul Mak ia o acțiune pe cont propriu, trece de un adversar în partea stângă și șutează la colțul scurt în bară Din bară, mingea ricoșează în Szczesny, portarul lui Juventus și intră în poartă. Autogol! Găleata cu plumb e pregătită pe marginea terenului și polonezii sunt invitați pe rând să se descalțe.

A venit și pauza, polonezii au intrat timorați la vestiare, și au ieșit și mai timorați, slovacii au ieșit în avantaj și au intrat un pic îmbătați de reușită. Polonia înscrie rapid în primul minut al reprizei a doua, amintindu-și că știu fotbal, și pune trenul înapoi pe roți, dar vine fatidicul minut 63 și râmân în 10 din cauză de cartonaș roșu. Joac-o pe asta! Ca un vis, vine minutul 69, gol Slovacia, și cam ăsta a fost meciul. Un Lewandowski invizibil și o Polonie timorată. Surpriză? Având în vedere scăderea de formă a Poloniei, și istoricul meciurilor ei cu Slovacia, nu. Având în vedere anvergura evenimentului, da.

Al treilea meci, de la Sevilla, a pus față în față, Spania cu Suedia. Meci greu, meci de povestit. Dacă ai avea ce din el. Singurul lucru care a lipsit din meci au fost golurile. Tabela a fost închisă la fel cum a fost deschisă, cu un scor alb. Statistica meciului arată o dominare zdrobitoare a Spaniei, care n-a găsit soluția de a penetra poarta suedeză. Suedezii a băgat vaporul viking în poartă, recunoscând că apărarea e rușinoasă dar e sănătoasă, mai ales când te caută Spania pe la ea pe acasă. Și se mai subliniază din nou faptul că aerul de la Sevilla nu e prea bun pentru spanioli, pentru că acolo Lăcătuș, Balint, Duckadam & Co. au băgat autobuzul în poartă și i-au văduvit de Cupa Campionilor Europeni pe cei de la Barcelona în 1986. De remarcat e suedezul Alexander Isak, care de obicei lăsat singur în atac, la plesneală, de către restul vikingilor, era să-i bage pe spanioli în depresie.

Invincibila Armada a pierdut două puncte, părerea mea, iar vikingii au plecat acasă cu un punct muncit tare.

Să vedem ce ne rezervă ziua de azi. Hint – azi sunt meciuri în „Grupa Morții”, Portugalia lui Ronaldo întâlnește Ungaria, și diseară e regal fotbalistic, joacă Franța cu Germania.