Zilnic online

Cronica de fotbal ( V ) – Linia Maginot a rezistat

60

Și a fost fotbal! Fotbal adevărat în ziua a 5-a a EURO 2020. Pentru că s-au desfășurat primele două meciuri din ,, Grupa morții”.

La Budapesta, pe Puskas Arena, Ungaria a primit vizita Portugaliei, care s-a prezentat și Cristiano Ronaldo în fața a 60000 de suporteri. Ce a însemnat acest meci. Păi în primul rând prin prezența spectatorilor în număr așa mare la meci, fără a ține cont de distanțarea fizică, se pare că e un fel de declarație politică din partea lui Viktor Orban. Deși, la Sankt Petersburg, pe terenul părintelui lui spiritual Putin, lucrurile arătau mai distanțate. În al doilea rând încoronarea lui Ronaldo ca marcator absolut al acestei competiții, ajuns la al 11-lea gol înscris.

Am văzut o Ungarie pusă pe joc. 84 de minute de fotbal în fața campioanei, en titre Portugalia, care în tot acest timp a căutat poarta lui Gulacsi. Dar n-a fost să fie. În schimb în minutul 80, gheata lui Szabolcs Schon era să rescrie istoria, dar rezerva era în ofsaid când a primit mingea și l-a învins pe Rui Patricio cu un șut plasat lângă bară.

Și vine minutul 84. Portughezul Raphael Guerrero trimite în plasă cu un șut din interiorul careului, deviat de Orban, și mai trimite și Ungaria după bere și țigări, arătându-i că s-a terminat meciul și încep lucrurile serioase.

Două minute mai târziu, Ronaldo își înscrie numele în istoria fotbalului ( a câta oară?), și le mai dă o boabă din penaly maghiarilor, după care văzând că aceștia nu s-au întors cu berea și țigările, le-a arătat cum stă treaba cu tiki-taka și a închis tabela la 0-3. Game , set, match – cum ar zice arbitrii la tenis, și marș la vestiare că e târziu și mai vin niște meciuri grele.

Al doilea meci, sau finala din grupe, a pus față în față Franța și Germania, pe Allianz Arena la Munchen. Ce să mai povestim, cuvintele sunt sărace când trebuie să descrii ce am văzut aseară la Munchen. A fost un meci care a avut ceva din sprinturile atleților de la Olimpiadă, atacul de pe semicerc din handbal, și șahul jucat de două supercomputere care nu lasă loc de eroare. Uneori aveam senzația că mingea are telecomandă, și că jucătorii nu sunt reali, sunt o simulare a jocului FIFA de pe Playstation. S-a înscris un singur gol, și acela dintr-o deviere nefastă a fundașului german Hummels în minutul 20, care a vrut să scoată în corner un șut-centrare venit de pe partea stângă a porții lui Neuer. Dar ce e un gol primit de către Germania? Mai nimic. Pe nemți i-ai bătut când îi vezi că s-au urcat în autocar, alfel ăștia sunt în stare să joace toată noaptea.

Și din minutul 20, gata, Franța s-a băgat în spatele liniei Maginot, și nemții au simțit că le plesnește o venă la cap și că vor Alsacia și Lorena înapoi. Și ține-te de fotbal! Germania căuta soluții să desfacă defensiva Franceză, iar francezii soluții de a-i surprinde prin Pogba, Benzema și Mbape pe contraatac. Ideea e că strategia Franței a funcționat, francezii reușind să înscrie două goluri în minutele 66 și 85, goluri anulate pe motiv de offside. La nemți n-a funcționat, Mercedes-ul a dat rateuri pe la finalul meciului, cel puțin la ultimele atacuri la poarte Franței când balonul a fost irosit cam aiurea.

Una peste alta, linia Maginot a rezistat, Campioana Mondială Franța n-a dezamăgit și pleacă cu 3 puncte din Germania. Germania în schimb trebuie să termine învingătoare următoarele două meciuri cu Portugalia și Ungaria pentru a-și asigura locul în competiție.

Concluzie – finalale din grupe sunt mai spectaculoase decât meciurile eliminatorii, pentru că miza e terminarea grupei ,, în cărți”, și asta înseamnă un joc mai dezinvolt. Da, am văzut FOTBAL!