Zilnic online

Cronica de fotbal ( IX ) – Portugalia s-a bătut singură

55

Ziua a noua a EURO 2020. După o zi ternă pentru fotbal, la Budapesta se întâlnesc Campioana Mondiala Franța, cu Ungaria umilită la ea acasă cu 3-0 de către Portugalia. Meciul începe bine pentru Franța, având o precizie a paselor de invidiat, și colții ascuțiți după doar un 1-0 cu o Germanie ca n-a convins. Dar ca în orice poveste cu final neașteptat, Attila prinde un șut exact când arbitrul se uita la ceas și dădea să fluiere finalul primei reprize, și ridică tribunele în picioare. 1-0 Ungaria, și Franța pleacă la vestiare condusă.

Franța își amintește totuși că e Franța, și că e campioana mondială en titre, și ,,rupe” plasa porții Ungare în minutul 66 prin șutul lui Griezmann. 1-1. Și așa se și termină meciul. Remarc tupeul și jocul bun al selecționatei Ungariei, care a reușit să închidă toate opțiunile Franței spre victorie. Bravo lor, să vedem ce vor face cu Germania.

Al doilea meci, jucat la Munchen, îi pune față în față pe Portugalia care vine după un sec 3-0 administrat Ungariei, și o Germanie care n-a convins în meciul cu Franța. Avem o altă „ finală din grupe”. Și era să iasă urât pentru Germania după ce Ronaldo a deschis scorul în minutul 15. Dar conform definiției fotbalului, care postulează că ,, fotbalul e jocul ăla cu mingea la care Germania câștigă mereu”, Portugalia n-are ce face și își dă două autogoluri, numai bune ca să ducă scorul la 2-1 pentru Germania la pauză. Ce să mai zicem, blestem mare pe capul lui Ronaldo. Și nu începe bine repriza a doua, Germania avea aripi și le-a dat și două goluri la portughezi în minutele 51 și 60. Gata, umilință mare pentru campioana europeană Portugalia, noroc că au mai găsit poartă în minutul 67. Și cam ăsta a fost meciul, a mai atacat Portugalia dar Ronaldo & Co. au părăsit terenul cu coada între picioare, blestemând clipele celor două autogoluri. Pentru că vine meci greu, cu Franța, care nici ea nu stă bine cu 3 puncte. Cât despre Germania, urmează dureri mari de cap cu Ungaria. Fiert sunt de curios ca să văd cine merge mai departe.

Meciul al treilea, a pus față în față Spania și Polonia, la Sevilla. Se știe că la spanioli nu le priește aerul de la Sevilla, de când a plecat Steaua cu Cupa Campionilor Europeni acasă în 86, de i-a lăsat pe Barcelona ca la dentist. Începe meciul, dă Spania un gol, Polonia era pe nicăieri, nu tu o pasă bună, nu tu posesie, nimic. Autobuzul băgat în poartă, și poate scapă Lewandowski și facem și noi una de un leu. După pauză, intră pe teren altă Polonie, decisă să facă pressing, cred că le-au dat câte un energizant, și vine minutul 54, sare Lewandowski la cap și gol. Se însemnează spanioli după golul primit, pleacă pe atac și obțin un penalty. Dezastru. Penalty ratat! Și cam ăsta a fost meciul.

A doua fază a grupelor s-a terminat, urmează faza ultimelor meciuri din grupe, și calculele stau acum la bază. Din 24 de echipe, atutomat se califică 12 echipe, locul 1 și 2 din grupă. După care, în funcție de punctaj și golaveraj, se mai califică încă 4 echipe de pe locul 3. În total 16 echipe vor merge mai departe.