Zilnic online

Cronica de fotbal ( XI ) – Danemarca a dovedit că știe cu mingea

59

Ieri seară s-au încheiat ostilitățile și în grupa C. Olanda merge mai departe cu 9 puncte din 9 posibile, trimițând în ultimul meci, cel de la Amsterdam, Macedonia de Nord acasă. Un sec 3 – 0 fără istoric și Olanda câștigă grupa fără drept de apel. Austria merge și ea mai departe după ce s-a impus în fața Ucrainei cu 1 – 0 la București.  Macedonia de Nord și Ucraina părăsesc competiția.

Grupa B ne-a rezervat un meci tare, un meci greu, un meci cu fotbal la superlativ. La Copenhaga s-au întâlnit Rusia și Danemarca, un meci de „cine bate, merge mai departe”. Și s-a pus Danemarca pe joc. Și Rusia și-a amintit că știu cu blocadele, că au învățat la Stalingrad. Și Danemarca nu și nu, călare pe ei, și vine un șut de la vreo 18 metri, semnat de  Damsgaard, și mingea sfidează legile fizicii, îi dă un calcul rapid cu virgulă portarului rus, și poposește în plasă. Minutul 38, Danemarca 1, Rusia 0, tribunele sunt în picioare, paharele de bere zboară. Și a venit pauza.

Începe repriza a doua. Danemarca, nu și nu, călare pe ruși. Poulsen dă un gol pe o greșeală gravă a apărării. 2 – 0 și Danemarca era deja la aeroport cu banii pregătiți pentru călătoria la Amsterdam unde urma să întâlnească Țara Galilor în optimi.

Rusia face un duș rece, își amintește chestii grele, cu Napoleon, cu Hitler, cu Stalin, și scot un penalty în minutul 70. 2 – 1 pentru Danemarca, dar ursul rus s-a trezit din pumni, și a realizat că mai sunt 20 de minute de joc.

Danemarca domină, domină, domină. Christensen șut, pac, 3-1. Toți jucătorii de pe teren erau în careul mic al Rusiei, putea să fie în poartă Safonov cu toată familia lui, și cu ministrul apărării din Rusia și cu tot cabinetul lui Putin. Și ca să pună capac, după trei minute Danemarca închide tabela la 4 – 1, cu o Rusie efectiv în genunchi. Dacă Rusia făcea așa și în al doilea război mondial, acum Europa avea capitala la Berlin, și limba oficială era germana. Dar ăsta e fotbal, pe lângă voință mai trebuie să ai și inspirație, și talent. Pe ruși i-au lăsat toate balamalele. Sper că Putin nu a intervenit să trimită toată echipa la reciclare în Siberia vreo două sezoane. Una peste alta Danemarca ține din nou prima pagină a jurnalelor. Bravo lor, băieți muncitori și talentați.

În al doilea meci al grupei, Finlanda s-a apărat pe trei linii, mizând pe dorința de odihnă a „Dracilor Roșii”. Și le-a ținut până în minutul 74 când zeul fotbalului a hotărât că Danemarca a plătit tributul și trebuie să meargă mai departe, și Finlanda s-a îmbolnăvit de autogol. Care le-a și tăiat genunchii, următorul gol venind în minutul 81, printr-o execuție a lui Lukaku.

Diseară avem grupa D, ultimele meciuri. Croația – Scoția și Cehia – Anglia. Diseară se dă cu banul.