Zilnic online

Cronica de fotbal ( XIII ) – 18 goluri și meciuri de infarct !

49

Exact pentru asta ne place fotbalul. Pentru că dacă trec zile în șir fără să se întâmple nimic deosebit, mâna invizibilă a rezultatelor vine și ne pune direct pe masă fotbal. Și nu orice fel de fotbal. Fotbal adevărat, cu nerv, cu goluri, de îți pare rău că meciurile durează doar 90 de minute. Și una dintre zile a fost ieri.

Ultimele meciuri din grupa E au pus față în față Slovacia – Spania și Suedia – Polonia.

Și dacă despre Slovacia – Spania nu avem foarte multe de scris, pentru că spaniolii și-au amintit de fotbal și le-au dat 5 bucăți slovacilor, ca să aibe ce duce acasă, primul gol venind după o greșeală de portar copilărească, în cazul Suediei cu Polonia lucrurile n-au mai stat așa.

Nici nu începe meciul bine, nu apucasem să torn berea în pahar, și Forsberg dă primul gol în poarta lui Lewandowski & Co. Rumoare! Polonezi veniseră să joace fotbal, nu să ia gol așa, de la prima fază. Și au dus-o așa toată repriza, Suedia mai pe apărare și conservarea rezultatului, Polonia neînțelegând ce se întâmplă și de ce trebuie să atace furibund. În repriza a doua, Forsberg ăsta, băiat bun de altfel, mai face o fentă și le răstosrnă ciorba pe jos polonezilor. 2 – 0 și părea că asta a fost, ura și la vestiare. Dar Lewandoswski își amintețte că totuși joacă la Bayern Munchen, mănâncă niște jăratic și se scutură de trei ori de bube și răpciugă, și se pune pe fotbal. Și hop dă un gol, mai freacă un pic mingea, iese duhul fotbalului și îl mai lasă să înscrie odată. Minutul 84, 2-2, Polonia la un gol de posibilitatea matematică de a se califica mai departe. Și începe meciul! Dezlănțuit ca un atac de cavalerie de pe vremuri. Vikingii stăteau toți în careu și se trăgeau de bărbi, spiritul lui Ian Sobieski conducea Polonia în atac. Valuri, valuri veneau polonezii peste vikingi. Un gol și victoria, atât doreau pentru o calificare de pe locul trei din grupă. Dar duhul din minge avea altă părere despre fotbal, și îi pune mingea lui Claesson numai bine ca să le răstoarne polonezilor concepția despre viață în general și despre fotbal în special. 3 – 2 , Polonia deja împacheta și comanda bere, cipsuri și floricele pentru că restul campionatului îl vor vedea la televizor.

În fotbal e ca în viață. Degeaba știi cu coțofana dacă nu nimerești poarta când trebuie. Poți să ai tu 10 cornere la poarta Suediei, și 58% posesie, să alergi suta de kilometri în meci, fotbalul e pe goluri. Și aici Polonia n-a convins. Trei meciuri, două pierdute și un amărât de egal. Una peste alta, alt meci frumos, cu cinci goluri.

Dar „Revelionul” fotbalistic nu s-a terminat aici.

„Grupa morții” s-a jucat ultima. Făcea clasamentul în grupă ca la păcănele. A stat toată seara Ronaldo cu morcovul în….Simțea cum vede restul meciurilor la televizor. Da, ieri seară s-au întâlnit la Budapesta campioana europeană cu campiona a mondială. Și s-au apucat de plimbat mingea, dar cu ochii stăteau pe meciul de la Munchen. La 1-0 pentru Ungaria în fața Germaniei, au început să mustăcească și să se pupe pe teren. Minutul 31 aduce cu sine primul penalty al partidei. Ronaldo, pac gol, 1-0, Polonia răsufla ușurată. Se apropie finalul de repriză, Benzema, hop penalty, gol, 1-1. Pace și prietenie, dar cu ochii pe televizor, Germania se ducea condusă la pauză de către Ungaria.

Repriza a doua debutează cu un nou gol al lui Benzema, care arată că nu și-a înscris ultima semnătură în condica fotbalului mondial. 2 – 1 pentru Franța. Minutul 60, Ronaldo, penalty, pac, gol. 2 – 2 și ochii pe televizor că a început să se împută treaba la Munchen. Și așa s-a terminat. 2 – 2. Două echipe care au dat–o la pace cu promisiunea că dacă se vor mai vedea în turneu, n-o să ne lase cu ochii în soare. Rezultatul a contat enorm, și calificarea Portugaliei care a făcut cadou victoria Germaniei în meciul direct.

Și acum urmează cireașa de pe tort. Germania- Ungaria. La Munchen. Pe ploaie. Germanii în tricouri negre tuci. Să n-o mai lungesc. Ungaria deschide scorul în minutul 11 după o fază școală, după care atacă o Germanie care făcea ca un diesel în mijlocul iernii, alimentat cu o motorină proastă. Și la pauză Germania era ca și plecată de la turneu. Și vine repriza a doua, Haverz înscrie un gol cu capul, bâlbâit cu o minge venită dintr-o centrare cu capul din careul mic, după o gafă a portarului maghiar care a boxat pe lângă minge. 1-1 și Germania începea să tragă speranțe. Dar vine minutul 68, o acțiune fulminantă a Ungariei, și un gol superb din acțiune. Dar pe nemți ești sigur că i-ai bătut când s-au urcat în autocar și autocarul a plecat de la stadion. Și inevitabilul s-a produs în minutul 84. Și gata. 2-2, Ungaria a plecat acasă după o prestație demnă de menționat în grupă cu Franța, Portugalia și Germania. Chiar au făcut o figură frumoasă de tot, bravo lor!

Da, a fost fotbal. De cea mai înaltă calitate!