Zilnic online

Cronica de fotbal ( XV ) – Olanda și Portugalia OUT !

49

Ziua de duminică ne-a rezervat două surprize de proporții. Una aș zice că e semisurpriză, adică eliminarea Portugaliei lui Ronaldo. Dar cu „Portocala Mecanică” ce ați avut dragi cehi?

Să le luăm pe rând. Budapesta, soare, frumos, un pic cam cald, Olanda își măsoară forța fotbalistică cu Cehia. Meci tactic pentru ambele echipe. Prima repriză, 0 – 0. Începe repriza a doua, și pac, cartonaș roșu pentru Matthijs De Ligt! Acesta a comis henț în afara careului și, inițial, a văzut galben în fața ochilor, dar arbitrul s-a dus să se uite la televizor un pic și a decis. Roșu! Și toată Olanda a aprins un joint, ca să se calmeze. După care deznodământul a fost clar. Cehia a reglat tacheții din mers la Octavia, le-au dat două goluri și cam asta a fost tot. Minutul 68, Holes bagă mingea în poartă după o recentrare cu capul din careu, fază la care portarul olandez era plecat după țigări ( foto ). 1 – 0 și Olanda număra banii pentru biletul de avion. Minutul 80, Schick rupe și el plasa și îi trimite pe olandezi acasă. 2 – 0.

Cehia merge mai departe, conturând prima mare surpriză a campionatului. Va întâlni Danemarca în următorul tur.

Meciul al doilea, desfășurat la Sevilla, a pus față în față Portugalia cu Belgia. Meci frumos, tactic, așa cum e fotbalul modern, de zici că se joacă pe PlayStation. Și vine minutul 42. Thorgan Hazard prinde un șut de la 2o de metri, puțin lateral stânga, iar mingea se oprește în plasă, după o traiectorie ce aduce aminte de șuturile lui Garrincha, internaționalul brazilian din anii 60 ai secolului trecut. Adică mingea s-a dus „strâmb”, sfidând legile fizicii. Și deși portalul a atins-o, nimic n-a tulburat mingea să ajungă în plasă. Și ăsta a fost meciul. Hazard le-a pus capac și restul a fost MMA, s-au controlat băieții la picioare până n-au mai putut.

Game, set și match, cum ar spune arbitrul de tenis. De remarcat că pe teren s-au plătit polițe grele, acesta fiind pe departe cel mai crâncen meci la nivel de faulturi, și ca număr, 23, dar și ca duritate.