Zilnic online

Cronica de fotbal ( XVI ) – Italia și Spania se vor întâlni în semifinală

46

Ziua primelor meciuri din sferturile de finală a început cu meciul Elveția – Spania desfășurat la Sankt Petersburg. Primul gol a picat în minutul 8 când jordi Alba a tras pe poartă dar mingea a fost deviată de către elvețianul Zakaria. 1 – 0 nesperat de Spania chiar în debutul partidei. Restul reprizei a fost un fotbal supra tacticizat între două apărări care nu au lăsat soluții atacului advers, dar în care Spania s-a părut că domină. O adevărată sforțare tehnico-tactică în dauna spectacolului. Meciurile iau o întorsătură din ce în ce mai mercantilă, urmărind victoria cât mai facilă în dauna jocului. Repriza a doua a adus o Elveție mai motivată pe teren, și în minutul 68 Freuler recuperează o minge bâlbâită între fundașii spanioli,  pasă la Shaqiri iar acesta marchează golul egalizator cu un șut sec din careu.

Și vine minutul 77. Roșu pentru Elveția, Freuler este eliminat. Și aici a început meciul cu adevărat. Spania domină, domină, domină, dar Sommer, portarul Elveției a închis poarta și a ascuns cheia.

1 – 1 după cele două reprize regulamentare de joc. Urmează cele două reprize suplimentare. Spania atacă, Elveția în 10 oameni nu cedează. Se apără cu îndârjire, dând dovadă de un spirit combativ ieșit din comun. Sommer & Co. au lăsat Spania fără soluții. Totuși, să nu uităm, Elveția a eliminat Campioana Mondială Franța, și Spania a eliminat Vicecampioana Mondială Croația.

Și s-a ajuns la loviturile de departajare. Acolo Elveția s-a făcut de cacao, cu trei ratări consecutive. Spania merge mai departe, practicând un fotbal slab, neconvingător, și nedemn de numele ei. Bravo Elveția, v-ați bătut până la capăt!

La Munchen, în al doilea sfert de finală, „Squadra Azzurra” a întâlnit „Diavolii Roșii”. Meciul începe frumos, cu faze la poartă, construcții inteligente de joc și deschideri. Dinamică excelentă pentru ambele echipe, intrate pe iarbă decise să câștige. În minutul 13, Chiellini deschide scorul, în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, dar golul este anulat pe motiv de offside. Minutul 30 Barella intră în careu, trage puternic spre poarta adversă din partea dreaptă și îl învinge pe Courtois. 1 – 0. Italia respira ușurată și se putea ocupa de strategia ei preferată, apărarea cu orice preț, și eventual ceva goluri pe contraatac. Și vine minutul 44, piticul atomic Insigne prinde mingea și trage, așa cum îi place lui, de la 20 – 22 de metri, cu dreptul, o „ strâmbă înșelătoare” ce sfidează legile fizicii. 2 – 0. Italia se mai vede nevoită doar să „sigileze” scorul și să se antreneze pentru meciul următor cu Spania.

Dar stai așa că nu-i așa. Minutul 45, penalty la poarta Italiei. Arbitrul arată punctul cu var în urma unui duel dintre Doku și Di Lorenzo, Lukaku execută și la pauză tabela arată 2 – 1 pentru Italia.

Repriza a doua nu are poveste. Belgia a încercat câteva acțiuni mai periculoase, la vreo două dintre acțiuni mingea s-a plimbat nestingherită prin fața porții, dar ăsta e fotbalul, și oricum e greu să bați Italia la jocul ei preferat, apărarea și trasul de timp.

Una peste alta, a fost un meci frumos.

În prima semifinală se vor întâlni pe Wembley Italia cu Spania. Risc un pronostic și spun că Italia e în finală cu șanse mari să ridice cupa. Vom vedea!