Zilnic online

Coliban MINTE! PSD și PNL au votat 99% dintre proiectele de Consiliu Local propuse de actualul primar

Consilierii locali Alexandra Crivineanu, liderul de grup al PSD Brașov și Pamela Diaconu, consilier local PNL au transmis astăzi, un mesaj important către locuitorii municipiului Brașov: NOI, cei de la PSD și PNL nu blocăm activitatea Consiliului Local Brașov, așa cum am fost acuzați.

657

 

În urma afirmațiilor primarului Coliban referitoare la blocarea activității Consiliului Local de către anumiți consilieri locali, dorim să aducem clarificări asupra situației reale.Contrar acestei acuzații, noi am votat peste 3200 de hotărâri, în perioada octombrie 2020- aprilie 2024, manifestând un angajament constant față de binele comunității noastre.

Este important de menționat că, în această legislatură, am avut de-a face cu situații în care ne-au fost livrate documente ilegale la comisii, precum și documente incomplete. În aceste circumstanțe, am considerat că este în interesul nostru și al comunității să ne abținem de la vot, pentru a proteja legalitatea și transparența procesului decizional.

În total, ne-am abținut argumentat de la vot în aproximativ 10-15 cazuri din cele 3200 de hotărâri. Aceste abțineri au fost motivate de respectul față de lege și față de interesul comunității.


Totodată, menționăm că în anii 2022 și 2024, primarul Coliban a convocat 27 de ședințe de îndată, făcând un abuz, Codul Administrativ prevăzând expres situația convocării ședințelor de îndată, nu discreționar, așa cum a procedat acesta:

(4) În caz de forță majoră și/sau de maximă urgență pentru rezolvarea intereselor locuitorilor comunei, ai orașului sau ai municipiului/subdiviziunii administrativ-teritoriale ori în alte situații stabilite de regulamentul de organizare și funcționare a consiliului local, convocarea acestuia pentru ședința extraordinară, prin excepție de la prevederile alin. (3) lit. b), se face de îndată.”

Dorim să asigurăm cetățenii Brașovului că ne dorim să punem punct abuzurilor din Primăria Brașov și să garantăm un proces decizional corect și transparent în beneficiul tuturor locuitorilor.

 

Continuăm să ne dedicăm activității noastre în Consiliul Local într-un mod responsabil și profesionist, având mereu în vedere interesul orașului nostru.

 

Alexandra Crivineanu, lider de grup PSD Brașov
Pamela Diaconu, consilier local PNL Brașov

 

#GazetaBrașovului

Obțineți actualizări în timp real direct pe dispozitivul dvs., abonați-vă acum.

Abonează-te la newsletter
Înscrieți-vă aici pentru a primi cele mai recente știri, actualizări și oferte speciale livrate direct în căsuța dvs. de e-mail.
Te poți dezabona oricând!

Acest site folosește cookies. Utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie. DA, ACCEPT Mai mult