Zilnic online

Cronica de fotbal ( XX ) – It`s coming ROME !

59

Naționala lui Roberto Mancini s-a impus la loviturile de 11 metri în finala Euro 2020 în fața Angliei.

Englezii rămân fără titlu european, italienii ridică cupa după mai bine de jumătate de secol de așteptare.

Și a fost fotbal!

Pe un stadion Wembley plin până la refuz, cu zeci de celebrități în tribună și sub ochii prințului William și ai soției sale Kate, cele două naționale, Italia și Anglia, au disputat finala EURO 2020.

Nici n-a început meciul bine, cred că italienii se vedeau tot la încălzire, nu știau că a început meciul, și hop, 1 – 0 pentru Anglia. Șut dintr-o bucată din interiorul careului, venit după o centrare . Minutul 2. Italienii se uitau prostiți la minge, că i-a luat așa, fără preludiu, englezii se uitau prostiți la italieni, că nu înțelegeau cum de au dat gol așa rapid, pe nepusă masă.

Și începe un meci de uzură, italienii călare pe ei, dar fără soluții, pentru că Insignie era dublat pe partea stângă de nu mișca nimic, și un Immobile prins într-o zi extrem de proastă, la fel ca în ultimele două meciuri ale Italiei. Chiesa nu mai spun. Era blocadă totală la englezi.

Și au mingicărit italienii până la pauză, dar au mingicărit degeaba. 1 – 0, și cavalerii de la Hastings se duceau la vestiare cu avantaj minim pe tabelă.

După pauză, în primele minute ale reprizei a doua, italienii tot cu maioneza tăiată erau pe teren, Immobile cred că nu știa că e finală, că au englezii 1 – 0. Era depășit total.

Și face Italia două schimbări inspirate, după aproapee o oră de chin și jale, când au realizat că englezii le-au ghicit jocul, și o țin așa langa ca să se termine meciul.

Și la o fază fixă, bâlbâie italienii mingea în careul englez. Ideea e că Bonucci a prins mingea nesupravegheată, și cum se plimba ea așa imberbă prin fața porții, a luat-o și a băgat-o în poartă. Jale în tribune, 1 – 1, minutul 62.

Și atunci a început meciul. Anglia moale pe genunchi, că se vedeau deja campioni europeni, Italia tare în clanță și în pase. Și au ținut-o tot așa până s-a terminat meciul cu tot cu prelungiri.

Și au ajuns la lovituri de departajare.

Începe Italia. Domenico Berardi bate prima lovitură. Fluierături din tribune. Marchează. 1-0 pentru Italia. Urmează Harry Kane, căpitanul Angliei. Șut plasat în stânga, 1-1. Andrea Belotti. Elan puternic, Apără Pickford. RATARE! Harry Maguire e următorul. Șut imparabil. 2-1 pentru Anglia. Bonucci transformă cu emoții. Pickford era pe minge. 2-2 Marcus Rashford, elan central. Apoi lovește bara. Ratare. Egalitate Bernardeschi marchează. 3-2 Sancho bate prost, apără Donnarumma! Bate Jorginho, specialistul Italiei la lovituri de departajare. Ratare incredibilă! Pickford apără miraculos. Saka, 19 ani, apără Donnarumma și Italia câștigă titlul european!

În picioare am stat în fața televizorului, aveam pulsul până în tavan. O Europă întreagă aștepta un deznodământ fericit pentru italieni după „pomana” primită de englezi în semifinală.

Și sorții au decis. Fotbalul s-a răzbunat. Italia e campioana europeană. Și au meritat. Pentru că au jucat un fotbal curat, fără frică. Și Regele Fotbal a decis!  It`s going ROME !