Zilnic online

Cupa Mondială. Portugalia a învins Ghana cu 3-2. Cristiano Ronaldo este primul jucător care marchează la cinci campionate mondiale diferite

21

Portugalia și Ghana s-au întâlnit de la ora 18 în cel de-al doilea meci disputat în Grupa H, după cel dintre Uruguay și Coreea de Sud (0-0). Chiar dacă portughezii au dominat prima repriză, iar ghanezii nu au reușit să treacă de multe ori de jumătatea terenului, primele 45 de minute nu au fost marcate de ocazii importante. Prima a avut loc în minutul 9, când Cristiano Ronaldo a primit o pasă în careu, dar faza s-a încheiat cu un fault în atac comis de atacantul portughez.

În minutul 13, tot Ronaldo a primit o centrare în careul de 6 metri, reușind să lovească ușor mingea cu capul, însă aceasta a trecut pe lângă poartă. În minutul 28, Bruno Fernandes i-a pasat lui Joao Felix la marginea careului de 16 metri, însă acesta a tras mult peste poartă. În minutul 36, ghanezii au avut primul corner și au reușit să ajungă în careul portughezilor.

Repriza a doua a început echilibrat. Ghanezii au avut o ocazie importantă în minutul 54, când Mohammed Kudus (jucător la Ajax Amsterdam) a tras la aproximativ jumătate de metru pe lângă poarta lui Costa. În minutul 62, Cristiano Ronaldo a deschis scorul din penalty, după ce a fost faultat în careul ghanezilor. A devenit primul jucător care a marcat la cinci cupe mondiale diferite. Jucătorii care au marcat la patru campionate diferite sunt Pele, Uwe Seeler și Miroslav Klose.

După doar 5 minute, în minutul 78, Portugalia înscrie din contraatac prin Joao Felix, în urma unei gafe la centrul terenului a unui jucător ghanez. În urma unei greșeli similare, portughezii au recuperat mingea la jumătatea terenului și după doar două minute au marcat încă un gol, prin Leao.

Ghana a mai marcat un gol în minutul 89. Apărarea portughezilor a cedat pe partea dreaptă, într-o situație similară ca la primul gol marcat de Ghana. Arbitrul a stabilit că vor fi 9 minute de prelungiri, timp în care ghanezii au continuat să atace poarta lui Costa. În ultimele secunde ale meciului, Ghana a ratat ocazia de a egala Portugalia.

La ediția anterioară, din 2018, Portugalia a fost eliminată în 16-imi de Uruguay. Ghana se află la a patra participare la un Campionat Mondial, după ce s-a calificat de trei ori consecutiv între 2006 și 2014, dar a ratat calificarea în Rusia în urmă cu patru ani. Au ajuns de două ori în fazele eliminatorii, cel mai bun rezultat fiind un sfert de finală în 2010.

Obțineți actualizări în timp real direct pe dispozitivul dvs., abonați-vă acum.