Zilnic online

50 de milioane de lei pentru reabilitarea și dotarea spitalelor din Făgăraș și Victoria

Ministrul Sănătății, Prof. Univ. Dr. Alexandru Rafila, Secretarul de Stat, Dr. Alexandru Rogobete și Senatorul Marius – Alexandru Dunca au efectuat o vizită la Spitalul Orășenesc din Victoria și la Spitalul Municipal din Făgăraș. Această vizită marchează un pas foarte important în direcția îmbunătățirii infrastructurii sanitare din regiune.

411

 

Ministerul Sănătății a alocat 50 de milioane de lei din PNRR pentru reabilitarea și dotarea celor două unități sanitare. Această investiție va contribui la modernizarea și îmbunătățirea serviciilor medicale oferite comunităților locale din zona Făgăraș.

Ministerul Sănătății susține autoritățile locale care au vocația dezvoltării serviciilor medicale pentru oamenii din comunitățile pe care le reprezintă. La nivelul județului Brașov, Ministerul Sănătății a aprobat finanțări cu bani din PNRR pentru achiziția de echipamente medicale, dezvoltarea ambulatoriilor de specialitate și pentru extinderea și modernizarea unor secții. Avem următoarele finanțări: 6 milioane de lei pentru achiziția de echipamente pentru Spitalul Municipal Săcele, 3.5 milioane de lei pentru dotarea cu echipamente medicale a Spitalului Clinic de Obstetrică Ginecologie „Dr.I.A. Sbârcea” din Brașov, 4 milioane de lei pentru dotarea cu echipamente a Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie și Boli Infecțioase Brașov, 11 milioane de lei pentru extinderea și modernizarea secției de neonatologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică-Ginecologie din Brașov, 17 milioane de lei pentru dezvoltare ambulatoriului de specialitate a Spitalului Municipal din Săcele, 15 milioane de lei pentru dezvoltarea ambulatoriului de specialitate a Spitalului Clinic din Brașov. Mai mult, am alocat 50 de milioane de lei din PNNR pentru reabilitarea spitalelor din Făgăraș și Victoria. Aceste investiții reflectă angajamentul Ministerului Sănătății de a sprijini autoritățile locale în dezvoltarea serviciilor medicale și de a asigura accesul la îngrijire de calitate pentru toți cetățenii.” a declarat Ministrul Sănătății, Prof. Univ. Dr. Alexandru Rafila.

„Investițiile Ministerului Sănătății în sistemul de sănătate din Județul Brașov reprezintă un progres major în direcția îmbunătățirii calității actului medical oferit cetățenilor. Este o prioritate pentru noi să asigurăm accesul la îngrijiri medicale de cea mai înaltă calitate, iar eforturile noastre se concentrează în mod constant pe modernizarea și extinderea infrastructurii medicale din regiune. Aceste eforturi concertate sunt parte dintr-o viziune mai amplă de dezvoltare și modernizare a întregului sistem național de sănătate, având ca scop final îmbunătățirea stării de sănătate a populației și creșterea speranței de viață în România.” a declarat Senatorul Marius – Alexandru Dunca.

            „Vizita Ministrului Sănătății reprezintă un moment extrem de important pentru sistemul medical din orașul nostru și confirmă sprijinul concret al Ministerului Sănătății pentru îmbunătățirea infrastructurii sanitare din Victoria. Îmi exprim convingerea că Spitalul Orășenesc Victoria va deveni o unitate medicală modernă și performantă, care va oferi cetățenilor din orașul nostru și din zonele învecinate servicii medicale de înaltă calitate.

Doresc să mulțumesc Ministrului Alexandru Rafila pentru vizita sa la Victoria și pentru sprijinul acordat. Totodată, mulțumesc și echipei medicale a Spitalului Orășenesc Victoria pentru profesionalismul și dedicarea de care dau dovadă în fiecare zi.” a transmis Camelia Bertea, Primarul Orașului Victoria în urma vizitei Ministrului Sănătății.

Primarul Municipiului Făgăraș, Gheorghe Sucaciu, a subliniat colaborarea strânsă dintre autoritățile locale și Ministerul Sănătății: „Suntem recunoscători pentru sprijinul guvernamental în procesul de modernizare a Spitalului Municipal Făgăraș. Împreună, ne asigurăm că zona Făgărașului are acces la servicii medicale de calitate și că infrastructura medicală corespunde standardelor actuale. Pot afirma cu mândrie faptul că la Făgăraș furnizăm servicii medicale la cel mai înalt standard. Suntem conștienți de nevoile comunității și de importanța unui sistem medical performant. De aceea, vom continua să investim în modernizarea Spitalului Municipal Făgăraș și în atragerea de medici specialiști.”

Ministerul Sănătății și autoritățile locale vor continua colaborarea strânsă pentru a asigura că Spitalul Orășenesc Victoria și Spitalul Municipal Făgăraș rămân furnizori de încredere de servicii medicale pentru comunitate.

 

Biroul de presă PSD Brașov

 

#GazetaBrașovului

Obțineți actualizări în timp real direct pe dispozitivul dvs., abonați-vă acum.

Abonează-te la newsletter
Înscrieți-vă aici pentru a primi cele mai recente știri, actualizări și oferte speciale livrate direct în căsuța dvs. de e-mail.
Te poți dezabona oricând!

Acest site folosește cookies. Utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie. DA, ACCEPT Mai mult